1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji Haberleri
  3. ZİP Nedir? Ne İşe Yarar?

ZİP Nedir? Ne İşe Yarar?

Zip Nedir?

Kayıpsız veri sıkıştırma adına kullanılan ve en çok tercih edilen formatlardan bir tanesidir. Bu format ilk kez 1989 yılında sunulmuştur. Zip dosya formatını bulan kişiler ise Gary Conway ve Phil Katz’tır. Veri sıkıştırmaya yarayan bu program ayrıca yerleşik dâhil olması kaydıyla pek çok yazılım yardımcı programı ile destekleniyor. Mac ve Windows işletim sistemleri olan bilgisayarlar üzerinden ek programsız bir şekilde Zip dosyaları açılabiliyor. Peki, Zip nedir? Zip dosya türü ne işe yarar?

Zip Nedir?

Zip dosya sıkıştırma amaçlı olarak kullanılan bir programdır. Bunun yanı sıra farklı amaçlar adına da kullanılıyor. Pek çok dosyayı, DEFLATE, PPMd, BZIP2, WavPack ve LZMA gibi yöntemler kullanarak sıkıştırmanız mümkündür.

Zip arşivleri içerisinde arşiv ile alakalı olmayan diğer türden içeriklerde yer alabilir. Böylece kendi kendine açılmış olan bir arşiv oluşturma meydana gelmiş oluyor. Dışa aktarılan herhangi bir dosya indirildiği zaman bu dosya Zip şeklinde inebiliyor.

Zip nedir? Zip programı dosya sıkıştırma anlamına geldiğinden dolayı bu durum dosya boyutunun küçülmesi anlamını taşır. Böylece dosyalar daha hızlı ve kısa sürede inebilirler. Buna ek olarak herhangi bir kişiye gönderebileceğiniz gibi daha fazla depolama alanı elde etmiş olursunuz.

Sıkıştırılan dosya açıldığı zaman anket sonuçlarının yer aldığı dosyalar ortaya çıkar. İşletim sistemi Windows olan kişiler WinZip proragmını ve Mac işletim sistemi olan kişiler Stufflt Expander programını kurarak kullanabilirler.

Windows İşletim Sisteminde Sıkıştırılmış Dosya Açmak

Zip dosya türü en fazla kullanılan sıkıştırılmış dosya türlerinin en başında yer alıyor. Elbette başka türden arşivlerde kullanılabiliyor. Bunun için bir örnek vermek gerekirse eğer üst üste kitapların bulunduğu simge, Rar dosyasını temsil eder.

Diğer dosya sıkıştırma türlerinden olan Zip, 7-Zip ve Rar için oldukça büyük bir alternatif oluşturuyor. Sıkıştırıla işlemi görmüş olan herhangi bir arşiv dosyalarını çözmek kullanıcı yazılımların arayüzleri üzerinden gerçekleşmesi gayet kolaydır.

Windows işletim sistemi bulunan bir kişi Zip dosyalarını açmak için asla ek bir programa gerek duymuyor. Herhangi bir Zip dosyası için Windows Gezgini üzerinden çift tıklama gerçekleştirdiğiniz zaman bünyesinde ne türden dosyaların yer aldığı kolayca görülebiliyor.

Sıkıştırılmış bir Zip dosyasını çözerek bu dosyaların farklı bir klasöre taşınması gerekiyorsa Tümünü ayıkla kısmına basılması yeterlidir. Daha sonra dosyaların aktarılacak olan yeri seçilir. İstendiği vakit Zip dosyası içinde bulunan bir dosyayı seçerek yeni bir klasöre sürükleme işlemiyle de dosya çözülebiliyor.

Dosyalar Rar Üzerinden Nasıl Çıkartılabilir?

Yüklü olan Rar dosyalarının problemsiz bir şekilde açılması adına WinRAR programının bilgisayara indirilmesi gerekiyor. Çünkü bu program Windows işletim sistemi için entegre değildir. WinRAR programı indirildikten sonra gerisi oldukça kolaydır. İstendiği takdirde 7-Zip programı da kullanılabilir. WinRAR programı;

  • GZİP.
  • ISO,
  • TAR,
  • CAB.
  • Zip.

Gibi dosyalarını destekleyen bir kapasiteye sahiptir.

Bunun yanı sıra WinRAR kullanıcıları için dosya görüntüleme, arama ve virüs tarama yapma desteği de sunuyor. Eğer Rar ile Zip karşılaştırılırsa elbette Rar daha iyi dosya sıkıştırma gerçekleştiren ve arşiv yönetiminde daha güçlü bir program olarak işlem yapan bir isim olarak karşımıza çıkıyor.

WinRAR deneme sürümü bittikten sonra ücretli bir yazılım haline geliyor. Bu nedenle zaman aşımından sonra sizlerden ücret talep edebilirler. Eğer WinRAR programını severek ve düzenli biçimde kullanıyorsanız belirli bir fiyat ödemek zorundasınız. Ama fiyat ödemeden işlem yapmak istiyorsanız 7-Zip programını kullanabilirsiniz.

7-Zip Üzerinden Dosyaları Çıkartmak

7-Zip programı internetten kolayca indirilerek ücretsiz bir şekilde kullanılabiliyor. WinZIP ve WinRAR gibi deneme süresinden sonra belirli bir ücret ödenmesine gerek duyulmuyor. 7-Zip programı Windows işletim sistemini kullananlar için gayet güzel bir seçenektir.

Bu program zip, gzip, tar, rar ve diğer dosyaları rahatlıkla açabiliyor. Windows Gezgininin sağ tuş menüsü içerisine 7-Zip programını eklediğiniz zaman arşiv dosyalarına sağ tıkladıktan sonra 7-Zip butonuna tıklama yapılır ve dosyalar istenen klasöre taşınabilir.

Eğer Rar dosyası oluşturulması gerekmiyorsa, daha fazla Zip dosyaları ile çalışma gerçekleştiriliyorsa, 7-Zip en uygun seçenek olacaktır. Ayrıca tabii ki 7-Zip programının açma ve sıkıştırma dışında yapılan eylemleri WinZİP ve WinRAR kadar kaliteli bir şekilde gerçekleştirilemiyor.

Zip Şifreleri Nasıl Kırılıyor?

Zip dosyalarının sıkıştırılması ardından bu dosyaları sıkıştıran kişi istediği vakit arşive parola ekleyebiliyor. Bu sayede tüm verileri koruma altına alarak tehditlerin önü kapanmış oluyor. Bu tarz ar parola verilen arşivlere ise şifreli arşivler deniliyor.

Şifrelenmiş olan arşivlerin kırılabilmesi için birçok alternatif programlar da bulunuyor. Elbette bu tür programların şifre kırma başarı oranı konulmuş olan şifrelerin gücü ile bağlantılı bir oran taşır. Herhangi Zip şifresi kırma programı üzerinden istenilen arşivin şifresi her zaman kırılamayabilir.

Zip arşivlerinin şifreleri kırma programlarını internet üzerinden rahatlıkla bulabilirsiniz. İndirmesi ve kurulumu internet hızına bağlı olarak dosya boyutuna göre farklılık gösterecektir.

Önerilen Yazı
iPhone 12 Özellikleri, Çıkış Tarihi ve Fiyatı

Rar Programı Nedir?

Rar programı arşiv dosyası formatı olarak bilinir. Bu program diğer arşivlerde olduğu gibi birden fazla klasörü ya da dosyayı içerebiliyor. Rar programı, bünyesinde pek çok dosya veya program bulunan bir klasör olarak düşünülebilir. Ama sabit sürücüde bulunan normal bir klasörün tam aksine Rar dosyaları, WinRAR programı üzerinden destek alırlar.

Çünkü arşivde bulunan dosyaları açmak ya da dışa aktarmak adına üçüncü taraf bir yazılım olarak bilinen WinRAR programı gerekir. Zip programının sıkıştırma gücüne oranla daha güçlü sıkıştırma oranı bulunan WinRAR programının kendine has algoritması bulunuyor.

Dosya yayma, kayıpsız veri sıkıştırma, hata kurtarma ve daha pek çok özellik sayılabilir. Ayrıca arşiv dosyalarında normal olarak Rar dosya uzantısı da bulunuyor.

Yorum Yap

Yorum Yap