1. Ana Sayfa
  2. Telefon Haberleri
  3. Zararlı Bir Android Yazılımı Dünyaya Yayılıyor! Bilgileriniz Tehlikede!

Zararlı Bir Android Yazılımı Dünyaya Yayılıyor! Bilgileriniz Tehlikede!

2020-07-04_10-26-46

Güvenlik araştırmacıları için Android yazılımı konusunda yaklaşık 3 sene önce bir yazılım araştırma konusu olmuştu. Güvenlik araştırmacıları için önemli bir tehlike arz eden bu zararlı yazılım telefonlara girince banka bilgilerinizden tutun da kişisel mesajlarınıza kadar pek çok bilgiyi çalıyor ve yetkililere iletiyor. Tabi bu yetkili yazılımın sahibi olan hacker gurubu oluyor. Size ait birçok bilgiyi çalabilen bu yazılım, daha tehlikeli şekilde ön plana çıkarılıyor artık. Çünkü yeniden güçlendirilmiş bir şeklide yayılmaya başladı!

BGR üzerinde yer alan habere göre son dönemin oldukça tehlikeli yazılımı olan FakeSpy isimli yazılım, kendi içinde Android cihazlara özel olarak tasarlanmış. Güvenlik araştırmacıları tarafından sürekli bu konuyla ilgili makale yayınlanıyor. Üç yıl önce tespit edilen bu yazılım bir ara sakinleşmişti ama şimdi tekrar sıcaklığı ile geri geliyor. Kullanıcıların mesajlarından tutun da finansal verilerine, banka giriş bilgilerine ve uygulama verilerine kadar pek çok bilgiyi çalan, hatta rehberinizdeki herkese özel mesaj atan ve sonra oradaki kişileri de hackleyen yazılım büyük tehlike saçıyor idi.

Yazılım ilk piyasaya çıktığında öncelikli tehlike yaydığı yerler Güney Kore ve Japonya odaklı idi. Hedef aldığı insanlar bu bölgenin insanlarıydı. Şimdi işlemler bu konuda sınırlı kalmıyor ve dünya genelindeki kullanıcıların tamamına ulaşmış durumda. Hem de translate ile pek çok ülkenin diline çevrilmiş.

Android yazılımı FakeSpy çok tehlikeli!

Son bilgilere göre bu yazılımın hedef aldığı kitle olarak belirlenen bölgeler arasında Çin, Almanya, ABD, Fransa, Birleşik Krallık var. Orijinal sürümünden çok daha tehlikeli olarak karşımıza çıkan bu zararlı yazılım, Android kullanıcıları için büyük tehlike yaratabilir. Bu yüzden önerilere kesinlikle kulak asmanızı tavsiye ediyoruz. FakeSpy yazılımı postaneden ya da PTT gibi yerlerden geliyor gibi görünüyor. Bu sms ile yayılan bu zararlı yazılım için bazı taktikler var. Kullanıcı evde değilmiş gibi mesaj atılıyor ve paketi teslim etmek istediklerini ancak evde kimse olmadığını söylüyor. Kullanıcı için bir link veriyor ve bu linkteki uygulamayı indirerek detayları sunacağını söylüyor. Sonra linke tıklanıp uygulama telefona inince işlem başarılı olmuş oluyor.

Bu yazılım telefona iner inmez hemen erişim sağlayabiliyor ve parazit gibi telefonunuza yayılıyor. Mesajları okumakla başlayan süreç rehberdeki kişilerin bilgilerine ve depolama dosyalarınıza varıncaya kadar her şeyi kopyalayabiliyor. Bu konuda ağır ağır çalışan uygulama hiç fark etmeden bir transfer moduna girebiliyor. Bunu da wifi üzerinden yaptığı için haberiniz dahi olmuyor. Kripto para ya da banka gibi uygulamalar için hemen bir tarama yapıyor ve buralara giriş için kullandığınız bilgileri çalıyor.

Güvenlik için ne yapmalısınız?

  • Güvenlik için yapılacak işlem aslında biraz daha kişinin kendisiyle ilgili.
  • Antivirüs yazılımları belki bir yere kadar fayda sağlayabilir. Ama işin tamamında antivirüs yazılımı olmadan da bu virüsten kurtulmak mümkün.
  • Sadece bilinçli bir kullanıcı olmanız gerekiyor.
  • Yani PTT ya da benzeri kargo şirketlerinden size bir mesaj geliyor ise hiçbir şekilde link gönderilmeyeceğini düşünerek hareket etmeniz gerekiyor.
  • Bir de bu tarz durumlarda bir şey indirmeyin telefona. Online olarak kontrol sağlayabilirsiniz.

En azından bilinçli hareket ederek şüphe duyabilirsiniz. Şüphe sizi pek çok yerden kurtaracaktır bu tarz durumlar için.

Yorum Yap

Yorum Yap