1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya Haberleri
  3. Youtube Algoritması Nasıl Çalışıyor? (Youtube Açıkladı!)

Youtube Algoritması Nasıl Çalışıyor? (Youtube Açıkladı!)

2020-07-04_14-10-38

Youtube algoritması nasıl çalışıyor? Dijital medyanın içerik üreticilerine sunulan pek çok imkan sağlayan ya da bunun için en azından çaba sarf eden Youtube, kendine has bir algoritma yapısına sahip. Bu da insanlar için oldukça önemli bir çalışma mantığı oluşturuyor. Peki ama herkesin bir şekilde deneme yanılma mantığı ile ilerlediği ve cevaplarını aradığı soru olan Youtube algoritması hakkında neler biliyoruz? Ya da şöyle soralım. Youtube algoritması nasıl çalışıyor? Gelin hemen konuya geçelim.

Youtube tarafından ürün yöneticileri olan Patricia ve Rachel, kanallarında link tıklama oranı konusunun ve ortalama seyirci süresinin Youtube üzerindeki algoritma etkilerine nasıl fayda sağladığını açıklıyorlar. Youtube tarafından kullanıcılara sunulacak olan Analiz başlığı ile birlikte içerik üreticilerinin CTR ya da AVD denen bölümlerini görmesi sağlanacak. İçerikler nasıl bir performans sağlıyor ve ne şekilde ilerliyor bunu gösterecek bizlere. Lakin Youtube bunun her zaman çok önemli bir gösterge olmadığını ve sadece buna baz alarak ilerlenmemesi gerektiğini açıklıyor. Çünkü düşük CTR ve yüksek izlenme gibi konuların da birbirine göre farklı çelişkileri var.

Youtube algoritması mantığı ve link tıklama ne demek?

Link tıklama oranı dediğimiz oran biraz karmaşık. Ya da karmaşık gelebilir. Çünkü farklı bir ölçüt ve bu ölçütler içerisinde çok fazla izlenen videoların düşük link tıklama oranına sahip olma ihtimalinin yüksek olduğu söyleniyor. Videoların çok fazla dağıtılmasıyla ilgili olarak yapılan bu durum, videoların çok paylaşıldığı anlamına geliyor ve çok fazla seyirciye ulaşıyor. Bu da haliyle içerik üreticisi için önemli oluyor. Çünkü videoları başkalarının da önüne çıkmaya başlıyor.

Haliyle bir de şu var. Doğal bir şekilde az izlenen yani çok az paylaşılan videolarda link tıklamaları daha yüksek olmakta. Haliyle bu da çok izlenen videolarda CTR oranını düşük tutuyor. Bu durum pek çok kişi için önemli bir performans ölçüm aracı olabiliyor. Trendlerin takip edilmesine yönelik oluşan bu konuda Youtube önemli bir ilerleme sağlıyor. Tüm ölçülerin hesaba katılması daha mantıklı bir sonuç oluşturabilir Youtube için. Bir ölçüt içerisinde performansın kötü gözükmesi, diğerleri için çok daha iyi bir ilerleme yaratabilir.

Ana sayfaya gelen önerilerde kullanıcılar videoları ne kadar tıklıyor ona bakılıyor. Az izlenen videoya göre sıralamalar yapıldığı için herkes adına büyük ve geniş bir seçenek oluşmuş oluyor. CTR ve AVD oranlarında da filtrelemeler yapılabiliyor bunun için. Bu konuda da birbirinden farklı seçenekler oluşuyor ve ihtiyaçlar daha da net bir şekilde karşımıza çıkıyor.

Yorum Yap

Yorum Yap