1. Ana Sayfa
  2. Yazılım Haberleri
  3. Yerli Video Konferans Uygulaması Kullanılmaya Başlandı

Yerli Video Konferans Uygulaması Kullanılmaya Başlandı

Yerli Video Konferans Uygulaması Kullanılmaya Başlandı

ASELSAN’ın ortaklığını yaptığı şirketlerden biri olan BİTES, ilk yerli video konferans uygulaması kullanılmaya başlandı. XperMeet adı verilen video konferans uygulaması kullanıma sunuldu. Yurt içinde BizBize adıyla kullanılacak olan video konferans uygulaması ilk kez ortaklığını yapan ASELSAN tarafından kullanıldı.

Yerli Video Konferans Uygulaması Kullanılmaya Başlandı

Coronavirüs salgını sebebiyle  pek çok şirket evden çalışmaya başladı. Okullarında uzaktan eğitim modeline geçmesiyle video konferans uygulamaları yoğun bir şekilde kullanıldı. Özellikle Zoom gibi video konferans uygulamaları bütün dünya genelinde rekor sayılarda kullanıcılara ulaştı. Facebook ve Google gibi şirketler de video konferans uygulamalarıyla rekabette yer kazanmaya çalışıyor.

Artış gösteren video konferans uygulaması ihtiyacına bir çözüm de ASELSAN’ın ortaklığını yaptığı BİTES’den geldi. BİTES Savunma, Havacılık ve Uzay Teknolojileri, yurt dışında XperMeet, yurt içinde ise BizBize adıyla kullanılacak video konferans uygulamasını geliştirdi ve bugün itibariyle kullanıma sundu.

BİTES’in Video Konferans Uygulaması Kullanılmaya Başlandı

BİTES tarafından geliştirilmiş olan BizBize uygulaması, sınıf oluşturma, görüntülü görüşme yapma, sesli arama ve mesajlaşma özellikleriyle hem evden çalışan şirketlere hem de uzaktan eğitime devam eden eğitim kurumlarına önemli bir çözüm sunacak.

Uçtan uca şifreleme ve SSL sertifikasıyla kullanıcılara güvenli video görüşme yapma şansı verecek olan BİTES’in video konferans uygulaması, Turkcell ve Turksat’ın alt yapılarını kullanıyor. Şu anda internet tarayıcıları üzerinden hizmet vermekte olan XperMeet, haziran ayı içerisinde mobil cihazlar üzerinden de kullanılabilecektir.

Önerilen Yazı
Aralık 2020’de Mozilla Flash Desteğine Son Veriyor

Milli mobil iletişim alt yapısına sahip olan ULAK ile entegre bir halde çalışma gösteren video konferans uygulaması servis önceliklendirme özelliği sayesinde kesintisiz bir şekilde video konferans hizmeti sunuyor. Servis önceliklendirme sayesinde yurt içinde daha kaliteli hizmet sunacak olan XpeeMeet, bulut tabanlı olarak çalışabilmekte.

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap