1. Ana Sayfa
  2. Güncel Haberler
  3. Yerli Otomobil İçin Beklenen Onay Verildi

Yerli Otomobil İçin Beklenen Onay Verildi

yerli-otomobil-icin-beklenen-onay-verildi

Geçtiğimiz dönemlerde adından sıkça bahsettiren yerli otomobil için çalışmalara hız verilmişti. Milli bir sermaye olarak nitelendirilen yerli aracın üretim tesisi, Bursa’nın Gemlik ilçesinde yer alacaktı. Kurulacak olan fabrikanın yeri belirlendikten sonra, inşaata başlanabilmesi için gerekli ÇED raporu başvurusu yapıldı ve olumlu sonuçlandı. Yakın sürede fabrika inşaatına başlanacak ve yerli otomobiller üretilmeye başlanacak. Peki yerli otomobil bizlere neler sunacak, olumlu sonuçlanan rapor tam olarak neyi yansıtacak?

 

Yerli Otomobil Fabrikasının ÇED Raporu Sonuçlandı

Tanıtıldığı günden bu yana sürekli olumlu yorumlar alan ve tasarımı da gayet beğenilen yerli otomobilin üretimini TOGG yapacak. Fabrikanın kurulabilmesi için ÇED (Çevresel Etki Değerlendirmesi) başvurusu da yapılmıştı ve başvurunun sonucu bekleniyordu. Olumlu yansıtılan sonuca göre, artık fabrikanın kurulmasına herhangi bir engel kalmadı. Önümüzdeki birkaç dönem içerisinde aracın üretim tesisi kurulacak ve TOGG seri üretime geçebilecek.

Kurulacak Fabrikanın Nitelikleri Nedir?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ÇED raporu onayından sonra fabrikanın kurulmasına ilişkin herhangi bir pürüz kalmadı diyebiliriz. Bu sırada raporun olumlu gelmesiyle birlikte gözler yerli otomobilin seri üretimine yöneldi. Peki seri üretime ne zaman geçilecek, üretim hangi şartlardan oluşacak ve fabrikanın nitelikleri neler olacak?

Yılda 175 Bin Üretim Kapasitesi

Yerli otomobil için kurulacak fabrikanın yılda 175 bin üretim kapasitesi bulunacak. Fabrikanın maliyeti 22 milyon TL olarak belirlenmişken, fabrika doğrudan 4 bin kişiye, dolaylı yoldan da ortalama 20 bin kişiye istihdam sağlayacak. Fabrika seri üretime geçtiği andan itibaren geleneksel sayılmayan, yani kendi bünyesinde içten yanmalı araçların üretimini yapmayan ilk elektrikli araç üretim tesisi sayılacak.

Yerli Otomobil Hangi Modellerle Üretilecek?

Bursa’nın Gemlik ilçesine kurulacak olan fabrikada ilk aşamada SUV modellere ağırlık verilecek. SUV serisinin seri üretimi bitirildikten sonra Sedan, Hatchback, B SUV ve C MPV modellerine geçiş yapılacak. Üretime önümüzdeki yıllarda başlamayı hedefleyen TOGG, kesin ve net bir tarih vermedi. Tanıtım zamanında bir hayli beğeni toplayan ve övgüler alan yerli otomobilin fiyatı da net olarak bilinmezliğini koruyor. İlerleyen zamanlarda gelişmeleri takip ederek, daha net bilgiler edineceğiz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Teknoloji Teknolojidir. Bana Aksini Söyletemezsiniz.

Yorum Yap