1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji Haberleri
  3. Xbox Series X ve Xbox Series S Karşılaştırma

Xbox Series X ve Xbox Series S Karşılaştırma

xbox-series-x-ve-xbox-series-s-karsilastirma

Microsoft’un yeni oyun konsolları olan Xbox Series X ve Xbox Series S duyuruldu. Uygun fiyatı ile dikkat çeken Xbox Series S mi yoksa performansı ile dikkat çeken Xbox Series X mi? Microsoft’un bu yeni oyun konsollarının özellikleri neler? 

Xbox Series X ve Xbox Series S

Microsoft yeni oyun konsolları olan Xbox Series X ve Xbox Series S konsollarını tanıttı. Microsoft’un dikkat çeken oyun konsolları, AMD Zen 2 işlemcisinden güç alıyor olsa da işlemci saat hızı anlamında Xbox Series X oyun konsolu, Xbox Series S oyun konsolunu geride bırakmayı başarıyor. Xbox Series X oyun konsolu 16 GB RAM ile desteklenirken, Xbox Series S oyun konsolu ise 10 GB RAM ile destekleniyor. Bellek bant genişliğinde de Xbox Series X oyun konsolu Series S oyun konsolundan daha başarılı bir performans sunuyor. 

Depolama birimlerine geldiğimizde, Xbox Series X oyun konsolunun 1 TB SSD ile birlikte geldiğini görüyoruz, Series S oyun konsolunda ise 512 GB SSD depolama abirimi bulunuyor. Xbox Series X konsolu ile Xbox Series S konsolu arasındaki en büyük farklardan birisi de Xbox Series X oyun konsolunun 4K oyunculuğa odaklanması oluyor. 4K disk sürücüsüne sahip olan Xbox Series X oyun konsolunun aksine Xbox Series S oyun konsolu herhangi bir disk sürücüsüne sahip değil. 

Xbox Series X ve Xbox Series S Karşılaştırması Son Karar

Xbox Series X ve Xbox Series S oyun konsolları tasarımsal olarak benzer tasarımla birlikte geliyor olsa da donanım ve fiyat anlamında birbirinden ayrılıyor. Yeni oyun konsollarından Xbox Series S oyun konsolunu daha cazip kılan özellikler de bulunmuyor değil. Bu özelliklerden birisi de Game Pass servisi. Microsoft bu yıl yeni oyun konsollarının yanında Game Pass cephesinde de önemli iyileştirmeler yaptı. Özellikle EA Play’in Game Pass’e dahil edilmesiyle birlikte, Game Pass platformu çok daha önemli bir hal aldı. Game Pass servisinin önemli bir hal almasıyla birlikte Xbox oyun konsolları da oyun konsolu kullanıcılarının dikkatini çekmeye başladı.

Xbox Series X oyun konsolu, Sony’nin PlayStation 5 oyun konsolu seviyesinde. Oldukça güçlü özelliklerle donatılan Xbox Series X oyun konsolu elbette ki 499 dolar gibi yüksek bir fiyat etiketine sahip. Xbox Series S oyun konsolu ile tam anlamı ile Game Pass servisi ile özdeşleşebilir. 4K oyunculuğuna odaklanmayan Xbox Series S oyun konsolu 299 dolar gibi oldukça uygun bir fiyat etiketine sahip. Bu nedenle Game Pass kütüphanesinde yer alan yüzlerce oyunu Xbox Series S oyun konsolu rahatlıkla oynatabildiği için kullanıcılara daha çok hitap edebilir.

Xbox Series X Neler Sunuyor?

Microsoft’un yeni nesil oyun konsolu olan Xbox Series X oyun konsolu, kompakt bir yapıya sahip olması adına iki farklı anakart ile birlikte geliyor ve 130 mm fan ile serinletiliyor. Xbox Series X oyun konsolu bu donanımlarla birlikte 4K çözünürlükte 60 FPS oyunları standart olarak oynatabilecek ve bazı oyunlarda ise bu 4K 120 FPS’e çıkabilecek.

Bünyesinde 4K UHD Blu-Ray bir optik sürücü ile birlikte gelecek olan Xbox Series X oyun konsolu, 1 TB SSD ile birlikte gelirken, USB 3.2 portu üzerinden harici bir HDD desteği de sunuyor. Microsoft’un hali hazırda en güçlü oyun konsolu olacak olan Xbox Series X oyun konsolunun fiyatı 499 dolar olarak açıklandı. Xbox Series S oyun konsolunun fiyatı ise 299 dolar olarak duyuruldu. Her iki oyun konsolunun da ülkemizde satışa sunulması beklenirken, yeni nesil oyun konsollarının ülkemizde Kasım ayı sonunda satışa sunulma ihtimalleri bulunuyor.

Yorum Yap

Yorum Yap