1. Ana Sayfa
  2. Yazılım Haberleri
  3. Windows Kullanıcılarına Uyarı Yapıldı; Dikkat Edin!

Windows Kullanıcılarına Uyarı Yapıldı; Dikkat Edin!

lucifer

Artık günümüz teknolojisinin gelişmesiyle beraber, ortaya sürekli yeni yazılımlar çıkıyor. Tabii ki yazılımların birçoğu kullanıcıları memnun edecek ve işlerini kolaylaştıracak cinsten olurken, birçok yazılım da kötü amaca hizmet ediyor. Bu nedenle kötü amaçlı yazılımlara bir yenisi daha eklenirken, Windows kullanıcılarına uyarı yapıldı. Peki kötü yazılım hangi amaçla çalışıyor, bu yazılımdan nasıl korunabiliriz?

Windows Kullanıcılarına Uyarı Yapılıyor

Unit 42 güvenlik uzmanları tarafından yapılan açıklamalara ve uyarılara göre, artık yeni bir kötü amaçlı yazılımla karşı karşıyayız. Kullanıcıların bilgisayarlarında yer edinerek coin kazımı yapan yazılım, aynı zamanda tüm şifreleri ve önemli dosyaları da çalabiliyor. Ayrıca korsan yazılım gibi çalışan ‘’Lucifer’’ adındaki kötü amaçlı yazılım, bazı önemli dosyalarınızı şifreleyerek sizden fidye de talep edebilir.

Henüz yeni gündeme gelen kötü amaçlı yazılıma ‘’Lucifer’’ ismi verildi. Oldukça tehlikeli olduğundan söz edilirken, güncellemelerin önemli olduğunun da altı çiziliyor. Peki bu zararlı yazılım nerden sızıyor?

Lucifer Hangi Açıklardan Faydalanıyor?

Lucifer adındaki yeni zararlı yazılım, araştırmalara göre eski Windows açıklarından faydalanıyor. Yani ortaya çıkan güncellemeleri tam manasıyla yapmadıysanız, mutlaka bilgisayarınızı işletim sisteminde bir açık kalıyor ve bu açık da sizi fazlasıyla savunmasız hale getiriyor. Tabir-i caizse elini kolunu sallayarak sisteme giriş yapan yeni yazılım, tüm dosyalarınızı tek seferde çalabiliyor ve şifrelerinizi ele geçirebiliyor. Tabii ki bu konuda da öneriler var.

Kötü Amaçlı Yazılımdan Nasıl Korunabiliriz?

Bugüne kadar ortaya çıkan birçok kötü amaçlı yazılımın, hep sistem açığını kullandığını biliyoruz. Yine yeni ortaya çıkan zararlı yazılım yapısın araştıran araştırmacılar da, bu kötü amaçlı durumdan kurtulabilmek için birkaç yöntem belirtti. Öncelikle Windows kullanıcıysanız, altyapınızdaki tüm güncellemeleri yerine getirmelisiniz. Ayrıca bilgisayarınızı ve içerisindeki dosyaları güçlü bir şifrelemeyle korumalısınız. Henüz yeni ortaya çıkan bu yazılım, uzun şifreleri kırabilecek kadar akıllı değil. Bu nedenle güncelleştirmeleri yapın ve tüm şifrelerinizi daima uzun tutun.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Teknoloji Teknolojidir. Bana Aksini Söyletemezsiniz.

Yorum Yap