1. Ana Sayfa
  2. Yazılım Haberleri
  3. Windows 7 Kullanıcılarının Başı Dertte

Windows 7 Kullanıcılarının Başı Dertte

zoom

Son zamanlarda Zoom uygulamasının pandemiden dolayı patlama yaşadığını bilsek de, uygulamanın geçtiğimiz günlerde Windows 10 kullanıcılarını tehdit ettiğini görmüştük. Bu aşamada güvenlik açığı tamamen kapatılırken, Windows 7 kullanıcıları için de yeni bir tehdit ön plana çıkmaya başladı. Peki bakalım kullanıcılar bu durumda ne yapacak, alınabilecek önlemler neler?

Windows 7 Zoom Tarafından Tehdit Altında

Pandemi dönemi boyunca sanal toplantıların gerçekleştirilebildiği Zoom, hala gündeme gelmeye devam ediyor. İlk etapta kullanım sayısıyla patlama yaşayan ve bu konuda ön plana çıkan uygulama, daha sonra bünyesindeki açıkla beraber Windows 10 kullanıcılarını tehdit etmişti. Korsanlar tarafından kullanılan bu açıklarla beraber artık Windows’un 11 yıllık sürümü olan 7.seri de tehlikede diyebiliriz.

ACROS Security tarafından ortaya çıkarılan açıklara göre, korsanlar için artık 7.nesil Windows bulunmaz bir nimet diyebiliriz. Ayrıca tüm güvenlik sistemlerini geride bırakan yazılım, kullanıcıların bütün bilgilerini şifreleyip, istediği gibi çalabiliyor.

Zoom Kullanıcılara Çağrıda Bulundu

Zoom tarafından da iddialara yanıt gelmesiyle beraber tüm iddialar doğrulandı. Açıklama yapan firma, bünyelerindeki bir tehdidin Win 7 kullanıcılarını tehdit ettiğini öğrendi. Bu konu hakkında yeni bir yama üzerinde çalıştıklarını belirten firma, yeni yamayla beraber bu sorunu ortadan kaldırabileceklerini ve bir daha böyle bir sorunla gündeme gelmek istemediklerini belirtti. Ayrıca firmanın yanı sıra başka kurumlardan da açıklamalar var.

Win 7 sürümü çok eski bir sürüm olduğu için, en ufak açıklardan bile rahatlıkla etkilenebiliyor. Güvenlik duvarının yetersiz olmasıyla beraber, kullanıcılara daha üst bir sürüm kullanmaları adına çeşitli çağrılar yapılıyor. Her ne kadar bir işletim sistemine alışmış olsak da, bir sonraki sisteme de rahatlıkla alışabiliriz. Bu nedenle güvenlik sorunu yaşamamak adına Windows serinizi yükseltmenizi öneriyoruz.

Önerilen Yazı
Koronavirüs Hava Temizleyicisi Karşısında Direnemiyor
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Teknoloji Teknolojidir. Bana Aksini Söyletemezsiniz.

Yorum Yap