1. Ana Sayfa
 2. Yazılım Haberleri
 3. Windows 11 Yerine Windows 10X Geliyor! Bütün Detayları Özetledik!

Windows 11 Yerine Windows 10X Geliyor! Bütün Detayları Özetledik!

2020-07-07_20-16-32

Windows 11 ile ilgili beklentiler devam ederken Microsoft bandından gelen yeni yorumlar Windows 11 değil Windows 10X geleceği yönünde. Teknik açıdan ve dizayn açısından büyük yeniliklere uğramış olan bu ürün için gelin neler var neler yok birlikte inceleyelim.

Malumunuz Windows 10 işletim sistemi herkes tarafından beğenildi ve değişti. Windows 8 den sonra gelen ve oldukça sevilen bu sistem, hem tasarım hem de kullanım olarak baya farklı detaylar sunuyordu. Windows 11 beklentilerini iyice düşüren Windows 10 işletim sistemi kullanıcılara bazı tüyolar verdi ve bu konuda bir beklenti olmayacağını bize gösterdi. Microsoft tarafından yeni işletim sistemine odaklanırken sistemin ismi 10X olacak ve bu sayede çok daha fazla ekran kullanılabilecek aynı anda.

Windows 10X ile ilgili beklentiler ve çözümler hepimize dair yeni bir cevap oluşturacak nitelikler sunuyor. Bütün windows kullanıcılarını heyecanlandıran bu sistem için kesinleşmek üzere olan bütün detayları kullanabilir ve ön plana çıkarabiliriz.

Windows 10X ne zaman çıkıyor ve içerisinde ne var?

Microsoft tarafından yapılan açıklamaya göre Windows 10X işletim sistemi 2020 yılında geliyor ve ikinci yarıda geliyor. Tahminen birkaç ay içerisinde almaya başlarız. Bu sistemin kullanılması hemen hemen her cihazda olmuyor maalesef. Bunun için özel cihazlar bulunuyor. Microsoft bu konuya dair öncelikle Windows 10X için çift ekranlı bilgisayarların kullanabilmesi adına bir düşünce sunmuştu. Yani bu işletim sistemi çift ekranlı cihazlar için önemli idi. Son yapılan güncellemelere göre işler biraz daha değişti ve bu sistemin normal bilgisayarlarda ve tek ekranlı bilgisayarlarda da kullanılabileceğini açıkladı. Bu sayede tablet, tek ekranlı telefon ya da benzeri bir cihazı düşünürsek, bu sistemin gayet geniş bir kitleye hitap ettiğini görebiliriz.

Piyasada yer alan bilgisayarları düşünürsek, yeni sistemin çok daha fazla kişiye hitap edeceği bilgisi hepimizi mutlu eden bir detay gibi kulağa geliyor. Yani geniş bir kitleye hitap edecek gibi görünen bu işletim sistemi kendi içerisinde bazı sürprizler de barındırıyor olabilir.

Windows 10x ile ilgili olarak yapılacak yükseltme online olarak olmayacak. Yani Microsoft bu konuda net bir açıklamada bulundu ve 10X için bir yükseltme olmayacağı konusunda görüşmeler ve açıklamalar yapıldı. İnternet üzerinden indirilemeyecek olan bu sistem için doğrudan satış modeli uygulanacak gibi görünüyor.

Bu işletim sisteminin özellikleri nedir?

 • Doğrudan yenilenmiş arayüz
 • Yenilenmiş başlat menüsü ve görev çubuğu menüsü
 • Yeni görev çubuğu
 • Yeni eylem merkezi
 • Yeni başlangıç ekranı ve oluşturma modu
 • Eski uygulamaları destekleyen önemli bir işletim sistemi yapısı
 • Dinamik arka plan yapısı
 • Geliştirilmiş windows güncellemeleri

Bu bilgisayarda bir diğer detay olarak bakarsak, denetim masası, dosya gezgini ve iletişim çubuğu bulunmuyor. Bu da işletim sistemine daha dinamik bir yapı tasarlıyor. Yenilenmiş olan kullanıcı arayüzü içerisinde yer alan sadelik içerisinde tek bir arama bölümünden istediğiniz dosyaya erişebiliyorsunuz.

Tamamen modern teknoloji baz alınarak üretilen bu arayüz, kesinlikle cihazın pozisyonuna göre şekilleniyor. Bu da ürünle ilgili beklentilerimizi çok daha net ve daha rahat bir şekilde ön plana çıkarıyor diyebiliriz. İşletim sisteminin tablet bilgisayar modu, film modu gibi şekillere girmesi adına farklı detaylar da olacak ve buna göre ayarlamalar yapılabilecek.

Microsoft Shell arayüzü olarak sunulan yeni arayüz, tamamen değişmiş ve yeniden şekillenmiş. Bunlara ek olarak Windows 10x üzerinde yer alan detaylar şu şekilde gelişiyor:

 • Yeni görev çubuğu yapısı
 • Oluşturma modu
 • Eski uygulamaları destekleyen işletim sistemi özelliği
 • Geliştirilen windows güncellemeleri ile hızlı çözüm
 • Dinamik arka plan yapısı

 

Bu şekilde sunulacak olan Windows 10x bakalım nasıl bir tepki görecek ve neler sunacak?

Yorum Yap

Yorum Yap