1. Ana Sayfa
  2. Yazılım Haberleri
  3. Windows 10 Bluetooth Hoparlörler Çalışmıyor Çözümü

Windows 10 Bluetooth Hoparlörler Çalışmıyor Çözümü

Windows 10 Bluetooth Hoparlörler Çalışmıyor

Windows 10 ‘a gelen son 1903 güncellemesi ile birlikte bir çok bilgisayar kullanıcısı Bluetooth hoparlörlerin çalışmadığı konusunda şikayette bulundu. Bu sorun karşısında ise Microsoft, problem yaşayan bilgisayar kullanıcılarına bir destek makalesi duyurdu.

Özellikle bilgisayar kullanıcılar için popüler bir işletim sistemi olan Windows 10 için Microsoft tarafından yayınlanan son güncelleme olan Windows 10 1903 güncelleştirmesi ile birlikte bir sorun meydana geldi. Ortaya çıkan sorun, kullanıcılardan bazılarının Bluetooth hoparlörlerinin çalışmadığı yönünde.

Sorunu çözmek için çalışmalara başlayan Microsoft, geçtiğimiz günlerde bu sorunu yaşayan kullanıcılar için bir destek makalesi yayınladı. Yayınlanan makalede Microsoft, incelemelere göre sorunun 18362.267 yapı numaralı Windows 10 sürümlerine özel olduğunu açıkladı. Microsoft, yapılan şikayetler araştırıldığında 3 temel durumla karşılaşıldığını belirti. Bunların “Bluetooth hoparlörünün bağlantı kuramaması”, “bağlantı sonrası ses kalitesinin düşük olması” ve “bağlanan Bluetooth hoparlöre rağmen dahili hoparlörden de ses gelmesi” olduğu açıklandı.

Windows 10 Bluetooth Hoparlörler Çalışmıyor Sorunu Nasıl Çözülür ?

Windows 10 Bluetooth Hoparlörler Çalışmıyor Çözümü

Bu sorunla birlikte şu sonuçları yaşabilirsiniz;

Bluetooth hoparlör bilgisayara bağlanamıyor.
Bluetooth hoparlör bilgisayara bağlanabilirsiniz. Ancak, hoparlör çıkışı gürültülü (kötü kalite) sesler.
Bluetooth hoparlör bilgisayara bağlanabilirsiniz. Ancak, ses dahili hoparlör yerine Bluetooth aygıtı tarafından oluşturulur.

Sizler de Microsoft ‘un açıkladığı bu 3 temel sorundan birini yaşıyorsanız bu problemi çözmenin bir kaç yolu var. Öncelikle Aygıt Yöneticisi’ni kontrol ederek işe başlayabilirsiniz. “Ses, video ve oyun denetleyicileri” başlığı altında yer alan “Microsoft Bluetooth A2dp Kaynağı”nın yanında bulunan uyarı simgesi, sorunun var olduğunu gösteren bir uyarı olarak karşımıza çıkıyor. Ortaya çıkan bu işareti doğruladıktan sonra çözüme kavuşabilirsiniz.

Daha detaylı bir çözüm yolunu anlatmak gerekirse ilk olarak Komut İstemi’ni yönetici olarak açmanız gerekiyor. Bu işlemi yapabilmek için, Başlat simgesinin üzerine sağ tıklayın ve arından açılan ekrandan “Komut İstemi (Yönetici)”yi seçerek işleme koyabilirsiniz. Karşınıza gelecek olan ekranda komut satırına sfc /scannow​ komutunu yazıp daha sonra Enter tuşuna basmalısınız. Bu işlemleri sırasıyla tamamlandıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekmektedir. Yapılan bu işlemin amacı, yazdığınız komut sayesinde eksik veya bozulmuş olan dosyalar onarılarak meydana gelen sorunu, daha sonra Microsoft tarafından yayınlanacak bir sonraki güncellemeye çıkana kadar gidermeye yardımcı olacaktır.

Yorum Yap

Yorum Yap