1. Ana Sayfa
  2. Genel Haberler
  3. Whatsapp Kullananlar Dikkat! Numaralarınız Deşifre Oldu!

Whatsapp Kullananlar Dikkat! Numaralarınız Deşifre Oldu!

whattsapp

Whatsapp hepimizin bildiği ve çok uzun süredir kullanmış olduğu ücretsiz bir mesajlaşma uygulaması. Ancak Whatsapp hakkında öyle bir iddia ortaya atıldı ki, Whatsapp uygulaması bu iddaalar karşısında ne yapacak bilemiyoruz! Whatsapp Numaralarınız Deşifre oldu iddiası ile ilgili bütün detaylar yazımızda.

Whatsapp Numaralarınız Deşifre oldu!

Hepimizin bildiği ve sıkça kullandığı mesajlaşma uygulaması olan Whatsapp‘ın başı bu sefer hiç olmadığı kadar belaya girdi. Athul Jayaram isimli bir yazılımcının ortaya attığı iddia ile birlikte milyonların gözü kulağı Whatsapp’tan gelecek açıklamaya çevrildi.

Yazılımlarda olan hataları tespit edip geliştiriciye bildirip geçimini buradan sağlayan Athul Javaram adlı kişi, Whatsapp‘ın sohbet etmek için link oluşturma sisteminin kişilerin numarasının kolayca tespit edilebilir hale getirdiğini söyledi. Kişilerin numarasının paylaşımını linkleme yöntemi ile Google’da index’lendiğini yani arama dizininde yer aldığını söyleyen Javaram, şimdiye kadar yüz binlerce kişinin numarasının bu yöntem ile deşifre olduğunu da sözlerine ekledi.

Önerilen Yazı
Almanya Uyardı: WhatsApp Kullanmayın

Whatsapp‘ın sahibi olan Facebook şirketinden de konu ile ilgili bir açıklama geldi. Facebook, konunun bir güvenlik açığı olmadığını, kişilerin telefon numaralarını kendi istekleri ile Whatsapp’a verdiklerini ve bu linki oluşturduklarını, Google‘ın ise bu linkleri indexlemesinin bir güvenlik sorunu olmadığı açıklamasında bulunudu.

Bizim yorumumuza gelirsek, Whatsapp‘ın bu özelliğini kullananlar yani numaralarını başkalarıyla link olarak paylaşanlar zaten numaralarının dağıtılma yani deşifre olma ihtimalini göz önüne alıyor. Herkese atılan numara linklerinin Google tarafından arama dizinine eklenmesi de kullanıcılar için olumsuz bir durum yaratmamalı düşüncesindeyiz. Yine de Whatsapp‘ın bu numaraları kolaylıkla Google’dan kaldırabilme şansının olduğunu da unutmamalıyız. Kişinin tercihine sunulabilir ya da konu ile ilgili farklı bir yol da izlenebilir.

Peki sizler bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Whatsapp için sizce bu bir güvenlik zaafiyeti olur mu? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Yorum Yap

Yorum Yap