1. Ana Sayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. Volkswagen’in Irkçı Reklamı Tepki Aldı

Volkswagen’in Irkçı Reklamı Tepki Aldı

Dünya genelinde çalışma gösteren ve her yıl yeni otomobille karşımıza çıkan Volkswagen, bu kez bambaşka bir nedenle karşımızda. Volkswagen tarafından yeni aracı Golf’un tanıtımı için gerçekleştirilen reklam videosu tepki aldı. Volkswagen’in Irkçı Reklamı Tepki Aldı 

Volkswagen’in Irkçı Reklamı Tepki Aldı

Alman üretici markası Volkswagen tarafından yayınlanan videoda ırkçı yaklaşım tepki çekti. Video da sokakta park halinde duran yeni nesil Golf otomobilin yanında duran Afrika kökenli bir kişinin, beyaz bir el tarafından itildiğini görüyoruz. Afrikalı çocuk itildikten sonra Petit Colon adlı bir kafeye giriyor. Petit Colon kelimesi ise Fransızca Küçük Sömürgeci anlamına gelmekte.

Bazı kullanıcılar tarafından da reklamın sonunda yazan Der Neue Golf yani Yeni Golf anlamına gelen bu yazı olduğunu iddia etti. Bu yazının da parça parça belirtilmesinden ötürü ilk ortaya çıkan neger ifadesinin zenci hakaretini çağrıştırdığı belirtiliyor.

Önerilen Yazı
2020 Toyota Highlander Hybrid Piyasaya Çıktı

Kullanıcılar tarafından gelen tepkilerden sonra reklamı kaldıran Volkswagen en başında reklamın yanlış anlaşıldığını belirtse de daha sonra konuyla alakalı özrünü diledi. Ve şöyle açıklamada bulundu:

“Videoya gelen tepkiyi kesinlikle anlıyoruz. Yanlış ve hoş olmayan bir video olduğu çok açık. Yaşanan bu olay için içtenlikle özür dileriz.”

dedi. Şirket ayrıca kullanıcılarını rahatsız eden bu reklamın nasıl onay aldığını da araştıracaklarını belirtti. Volkswagen markası her ne kadar dünya devi olsa da kullanıcılar tarafından kabul edilemeyecek Irkçılık meselesi tepkiler almaya devam ediyor.

Yorum Yap