1. Ana Sayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. Volkswagen İki Ülkeden Daha Fazla Borç Yapmış!

Volkswagen İki Ülkeden Daha Fazla Borç Yapmış!

2020-07-19_12-37-48

Dünyanın belki de en büyük otomobil markalarından olan Volkswagen, oldukça büyük yatırımlar yapıyor ve bu yatırımlarla birlikte büyük borçlar oluşturuyor. Aldığı borçlardan dolayı bir ödeme planı yapmaya çalışan marka, pandemi dolayı masraflarının da arttığnı belirtiyor. Güney Afrika ve Macaristan ülkelerinden bile daha fazla borcu olan marka için geniş çaplı bir çalışma yapılıyor.

Malumunuz koronavirüs salgını döneminde otomobil üreticileri için süreçler sürekli değişiyor ve karşımıza da bu yapı ile çıkılıyor. Koronavirüs salgını sürecinde organize edilen ve ihtiyaçlara dair daha etkili bir çalışma üreten firma, dünya genelinde borçlarını %12 artırdı ve 9.3 Trilyon dolara çıkardı. Bu günlerde en çok borca sahip olan 10 şirketin 5 i galiba direkt otomobil firmaları olarak karşımıza çıkıyor. 2019 senesinde yaşanan birleşmeler ve özellikle hisse alımları gibi durumlar adına borç alan firmalar için beklenmeyen pandemi dolayısı ile borçlar bir anda yüksek seviyelere geldi diyebiliriz.

Volkswagen oldukça çok borca sahip!

En çok borca sahip şirketler raporuna bakarsak en çok borca sahip ülkeler arasında bu şirketin borçları gayet güzel görünüyor. Dünya üzerinde iki ülkenin borcundan dahi fazla bir yapı ile hareket eden marka, kendine has bir tarzı ile hizmet sunmaya devam ediyor diyebiliriz. Volkswagen markası gündemi kendine has bir yapı ile sunuyor ve ön plana çıkarıyor. Aşama aşama ilerlese de 192 Milyar dolar ekstra borca giren Volkswagen, pandemi sürecinde işlerin kötü gitmesi ile bu durumu nasıl toparlayacağını düşünüyor. Tabi bunca borca rağmen hala en büyük otomobil üreticileri arasında yer alıyor bu marka.

2019 senesinde satış gelirlerini artırmıştı ve yüzde 7.1 artırarak 252 Milyar Euro bandına yükseltmişti. Grubun sadece 2019 senesinde yaptığı üretim 10.8 milyon adet olarak karşımıza çıkıyor. Yani oldukça geniş çaplı bir çalışma yapılıyor ve geniş çaplı bir yürütme işi yapılıyor. En çok borca sahip 10 farklı firmadan 5inin araba firması olduğunu düşünürsek işler biraz daha rayına oturuyor diyebiliriz. Her şey pandemi süreci ile başladı ve satışlar bir anda azaldı. Hatta o kadar azaldı ki durma noktasına geldi bile diyebiliriz.

 

Yorum Yap

Yorum Yap