1. Ana Sayfa
  2. İnternet Haberleri
  3. Veri Bilgileri Dark Web’e Düşenler için Uyulması Gereken Adımlar

Veri Bilgileri Dark Web’e Düşenler için Uyulması Gereken Adımlar

dark_web_sifreleme_sistemi
1

İnternet dünyası teknolojinin en çok ucu açık olaylarından biridir. Teknolojinin geliştiği gibi internet dünyasında da olan olayların önü kesilemiyor. Olumlu olayların yaşandığı gibi olumsuz durumlarda internet dünyasında bulunan kullanıcıların canını sıkıyor. İnternet dünyasında gelişen olayların en karanlık kısmı olan Dark Web, gün geçtikçe daha çok kararmaya başlıyor.

İnsan bilgileri konusunda Dark Web’e satışlar günden güne artmaya başladı. Küçük esnaflar başta olmak üzere büyük şirketlerin pazarında bulunan KOBİ’ler hedef tahtasından inmeyerek birçok kişinin hedefi haline geldi. İnsan bilgileri konusunda Dark Web’e satış yapan kişiler önemli ölçüde paralar kazandıkça bu olumsuzluğunda önü kesilemedi.

Veriler IP Adreslerinden Çekiliyor

Kullanıcılar tarafından IP adreslerine gizlenen bilgiler web sitesi üzerinden Dark Webe satılıyor. İnternetin karanlık olduğunu bir kere daha kanıtlayan bu olay birçok kişinin bilgilerinin çalınmasıyla başlayıp maddi kayıplara kadar gidiyor. Daha gelişmiş hacker saldırılarıyla birlikte birçok büyük şirketi bağlayan bilgilerde karanlık dünyaya geçmiş oluyor. Uluslararası düzeyde bu olayların daha fazla yaşanmaması için güvenli uygulamalar geliştirirken uçtan uça güvenlik ve çok faktörlü kimlik doğrulmasının da önüne geçiliyor. Önümüzdeki günlerde bu tip uygulamalar konusunda daha farklı planlamalar yapılacakken birçok şirketin de güvenlik konusuna iyi bir bütçe ayırması gerektiği konuşuluyor.

En çok “Brute Force” Saldırısı Gerçekleşiyor

Birçok şirket hackerlerin göz hapsinde olduğu ve ufacık bir açıktan içeri girerek önemli sayılabilecek bilgilerin çalındığını sizlere bahsetmiştir. Çalınan bilgiler hem maddi hem de ulusal anlamda şirketlere büyük zararlar verdiğinden birçok şirket kendi güvenlik ekibini oluşturarak kendi şirketlerini koruma altına aldı. Dark Web saldırılarında gördüğümüz en büyük saldırı çeşidi “Brute Force” olarak adlandırılıyor. Bu tip saldırıda şirketler ağır saldırı altında kalarak serverlarının tehlikeli duruma geldiği biliniyor. Bu yüzden Dark Web dünyasında en çok bu tip saldırılar kullanılmaktadır.

Yapılması Gerekenler

Birçok şirket ya da küçük esnaflar diye tabi edebileceğimiz kurumlar bazen güvenlik önlemlerini gerekli kaynak oluşturamıyor. Bu sebepten almış olduğu güvenlik önlemleri de şahsi olarak yapabiliyor. Uzun vadeli önlemlerden ise kısa vadede önlem alarak Dark Web’e karşı kendilerini koruyorlar. Bu önlemler sırası ile şu şekilde açıklanabilir;

  1. Server parolanızı sıfırlayın. IT departmanınızdaki şifre bilgileri bu sayede sıfırlanacaktır.
  2. Veri ihlalleri için koymuş olduğun ek server güvenliklerini güncelleyerek her dâhim kontrol altında tutun.
  3. Çok faktörlü ve uçtan uca şifreleme yöntemlerini kullanarak şirketinizi en ucuz ve en güvenli hale getirin.
  4. Dark Web tehlikesine karşı çalışanlarınıza güvenlik önlemleri hakkında bilgiler verin. Şifre bilgilerini iyi şekilde tutmaya özen gösterin.
  5. Veri ihlallerinizi kontrol atlında tutmaya bakın. Çünkü veri ihlali her zaman olacaktır. Önemli olan kendinizde etki bırakacak verilerin ihlal edilmemesidir.
Yorum Yap

Yorum Yap