1. Ana Sayfa
  2. İnternet Haberleri
  3. VDSL Nedir? VDSL Geçiş Nasıl Yapılır?

VDSL Nedir? VDSL Geçiş Nasıl Yapılır?

vdsl geçiş

Yıllardan beri kulak aşinalığımızın olduğu ve maksimum 24 mbps hizmet verebilen ADSL hizmeti, yerini yavaş yavaş VDSL’ye bırakmaya başladı. Peki VDSL nedir? VDSL geçiş nasıl yapılır? Detaylar yazımızda..

VDSL nedir?

Teknik tabirler yerine hepimizin anlayabileceği bir dilden anlatırsak VDSL, bakır kablolarla yüksek hızda (halk ağzıyla fiber) diyebileceğimiz internet aktarımı sağlayan teknolojidir. Ülkemizde fiber altyapısı ile alınan hızların çok büyük bir kısmı VDSL altyapısıyla da alınabilir. Fiber altyapısı kadar stabil olmasa da VDSL güzel bir internet bağlantısı sağlayabilecek bir teknolojidir. Teorik olarak VDSL ile birlikte 300mbps download, 150mbps upload hızları bile görmek mümkün.

VDSL teknolojisi ülkemizde 2 şekilde sunulur. Birincisi santralden gelen bakır kablonun binamıza kadar gelmesiyle sunulan şeklidir. Bu dağıtım hizmetinde evimize kadar gelen bakır kablonun sağlıklı olması önemlidir. Merkezi bir yerdeyseniz bakır kablo genellikle sağlıklıdır. Bazı kırsal kesimlerde de internet hızlarının günümüzde hayal edemeyeceğimiz seviyelere geldiğini unutmayalım.

Önerilen Yazı
Ping Nedir? Ping Süresi Nasıl Düşürülür?

İkinci dağıtım yöntemi ise, sokaklara konulan büyük beyaz kutulara kadar fiber getirilip, sokaktaki kutulardan evlere bakır kablo ile VDSL bağlantısının sağlanması yöntemi ile olur. Bu yöntem ile birinci yöntem arasında hız ya da kalite farkı yoktur. Hız ya da kalite farkı bulunduğunuz konuma göre değişiklik gösterse de temel olarak 2 yöntem de sağlıklı ve kullanılabilir bir yöntemdir.

VDSL Geçiş Nasıl Yapılır?

İnterneti yüksek hızda kullanmak isteyenlerin aklına takılan VDSL geçiş nasıl yapılır sorusu oldukça merak edilen bir soru. VDSL geçiş yapmak için öncelikle var olan ADSL altyapısına sahip olmalı ve ADSL paketinizi 24 mbps’den daha yüksek hızlara geçirmelisiniz. Eğer altyapınız da uygunsa internet servis sağlayıcınız VDSL geçiş işleminizi yerine getirir.

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap