1. Ana Sayfa
  2. Güncel Haberler
  3. Uzmanlar Tarih Verdi! Koronavirüs Ne Zaman Bitecek?

Uzmanlar Tarih Verdi! Koronavirüs Ne Zaman Bitecek?

2020-07-05_11-40-12

Koronavirüs ne zaman bitecek? Ya da nasıl bir ilerleme yaşanacak? Bu gibi pek çok soru ile karşı karşıya kalan insanlar için Rus uzmanlar bir açıklama yaptı. Prof. Dr. Anatoliy Altşteyn tarafından yapılan açıklamaya göre yeni tip bir koronavirüsün yapacağı etki ve saldırganlık durumu, en erken 2 yıl sonra yavaşlayacak. Yani önümüzde ortalama 12 ayımız var en erken ve bu süreç içerisinde her şeyi çok iyi ilerletmemiz gerekiyor.

Hastalığın hafifleme evreleri de bu aylara yayılmış bir şekilde olacak. Koronavirüs ile ilgili olarak açıklamalarıyla bilinen Rus Uzman Anatoliy Altşyteyn, kendi ülkesindeki Sars-Cov-2 isimli virüsün bu konuda yeni tip bir virüs olacağı ve bunun da saldırgan durumu azaltma yapısına geçeceği tarihin ortalama 24 ay sonra başlayacağını söylüyor. Tabi bu tarih daha çok virüsün evrimleşmesi ile ilgili olarak veriyor uzmanlar. Bilimciler tarafından yapılan açıklamalara göre zamanla virüsün ölümcüllüğü azalacak ve daha az ciddi bir hale gelmiş olacak. Bu da virüsün yayılma durumunu iyice dengelemiş olacak.

Koronavirüs ne zaman bitecek sorusuna net cevaplar!

Uzmanlar daha çok virüsün etkisini azaltarak yok olacağı görüşünü paylaşıyor. Adaptasyon konusunda yayılım esnasında yüksek bir direnç gösteren virüs, öldürmemeyi öğreniyor. Teknik olarak hastalık ile birlikte hastayı öldürürse virüs de kendini öldürmüş oluyor. Bu da bir şekilde adaptasyon durumuna neden oluyor.

1930 ve 1940 senelerinde karşımıza çıkan hastalıkların kayıtlarına baktığımız zaman, enfeksiyon hastalıklarının evriminin çok daha farklı şekilde olduğunu görüyoruz. İnsanların yalnızca ilk zamanlarda bu hastalığı ağır geçirdiği görülüyor ve sonra da hastalık giderek hafifliyor. Uzmanların yaptığı açıklamalar da bunu destekler nitelikleri taşıyor. Corona virüslerinin giderek vücutlara yumuşak davranmaya çalıştığı belirtiliyor. Yani vücuda zarar vermeden imkanları kullanarak daha fazla çoğalmak gibi bir derde düşüyor virüsler. Bu da vücuda çok zarar vermeden daha fazla yaşamak demek.

Prof. Altşteyn tarafından yapılan açıklamalar genellikle bu boyutlarda sunuluyor. Koronavirüsün de yukarıdaki gibi bir yol izleyeceğini açıklayan Prof. Dr, hastalığın sahip olmuş olduğu insidans oranı ile türdeşlerinden farklı olduğunu da söyledi. Yani içerik olarak kolay ve hızlı bulaşma özelliklerine sahip bir hastalık. Bu da koronavirüsü türdeşlerinden farklı yapıyor. Uzun bir süre hayatımızda olacağa benzeyen koronavirüs için ne olursa olsun önlemleri elden bırakmamak gerekiyor. Maske, hijyen ve sosyal mesafe kurallarına uymaya devam etmemiz gerekiyor. Ayrıca yeni bir hayat düzenine geçmemiz gerekiyor.

 

Yorum Yap

Yorum Yap