1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya Haberleri
  3. Twitter Geniş Bir Hack Vakası İle Karşı Karşıya!

Twitter Geniş Bir Hack Vakası İle Karşı Karşıya!

twitter

Geniş bir hack vakası ile karşı karşıya kalan Twitter, geçtiğimiz gün bir çalışma yapmaya karar verdi. Elon Musk, Bill Gates, Apple gibi büyük hesaplarda bitcoin adresi paylaşan ve bu da yetmez gibi pek çok tikli hesabı hackleyebilen hackerler için, yeni bir çözüm geldi. Twitter üzerinde yapılacak olan yaşamsal faaliyetler engellendi!

Kısa bir süre önce başımıza gelen bir olayı sizlere anlatmıştık. Twitter üzerinde yüksek takipçilere sahip pek çok hesapta bitcoin hesabı paylaşımı yapıldı ve bir nevi de bitcoin dolandırıcılığı yapıldı. Elon Musk, bu konuya dair Apple, Bill Gates, Jeff Bezos, Uber gibi pek çok takipçiye ulaştı ve hesaplarda yapılan açıklardan faydalanan hackerler hemen hesapları hacklemeye başladı. Burada takipçilere bitcoin adresi vererek dolandırmaya çalışan hackerler, bu durumun üzerine gitti ve süreci toparlamak için yeni bir çalışma üretti diyebiliriz.

Geniş bir hack vakası için hızlı çözüm!

Hesaplarda yapılan Bitcoin paylaşımları sürekli siliniyor olsa da, hackerler için paylaşımlar tekrar ekleniyordu. Çünkü hackerler durmuyor ve sürekli yeni bir paylaşım ekliyordu. Bu yüzden de twet paylaşımı yapmak için onaylı hesaplar ön plana çıkıyordu. Twitter de süreçle ilgili olarak bu durumu önlemek adına, en azından şimdilik onaylı hesapları askıya aldıklarını duyurdu. Twitter üzerinde onaylı hesaba sahip olan kurumlar herhangi bir şekilde Twit paylaşımı yapamıyor. Tabi paylaşımlara yorumlar da yapılamıyor. Yani Twitter bütün kapıları kapattı gibi diyebiliriz.

Hesapların normal şekilde çalışması, normal hesaplara paylaşım yapılıyor dedirtiyor. Twitter kısa süre önce attığı twitter bu durumu çözmeye çalıştığını belirtti. Yani bu olayı incelerken ve çözerken twit atmak sıkıntı olabilir diyen Twitter, onaylı hesaplardan paylaşım yapamıyor. Onaylı olmayan standart hesaplarla ilgili olarak da bir sorun görünmüyor. Genellikle yüksek takipçisi olup da paylaşım yapan, Twitter üzerinden içerik sunan büyük onaylı hesaplar için bu sorun görülüyor. Twitter bu saldırıyı nasıl ve ne zaman çözer tam bilmiyoruz ama istenirse süreç çok daha hızlı bir şekilde çözülebilir diyebiliriz. En azından şu ana kadar bu savaşı Hackerler kazanmış gibi görünüyor diyebiliriz.

Yorum Yap

Yorum Yap