1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya Haberleri
  3. Twitter Bu 3 Kelimenin Kullanılmasını Yasakladı!

Twitter Bu 3 Kelimenin Kullanılmasını Yasakladı!

twitter2

Irkçılıkla mücadele kapsamında çalışmalarını sürdüren Twitter, kendi payına düşen çalışmaları sürekli yapıyor ve ön plana çıkarıyor. Twitter geçtiğimiz günlerde George Floyd’un anısına önemli adımlar atmıştı ve bu konuda yapılan çalışmaları devam ettiriyor.

Geçtiğimiz günlerde George Floyd için protestoculara karşı Donald Trump’un şiddet içerikli Twitleri için bir sansür getiren Twitter, bu konuda programlama dilinde bir çalışma sunuyor. Twitter’ın mühendislik deportmanı üzerinde yer alan yeni güncellemede bazı kelimelerin kullanılması yasaklandı. Daha önce bu haberi gündeme getirmiştik ama yeni eklemeler de yapılınca sizlere duyurmak istedik.

Twitter için bu kelimeler ne anlama geliyor?

Site tarafından yapılan yasaklamalar ve yazılımsal faktörler aslında kendi içinde derin anlamlara sahip. Yazılım yapanların çok iyi bildiği bu kelimeler, kodlama ile ilgili pek çok detay gurubunu karşımıza çıkarıyor. Twitter yazılımcıları artık kodlama yaparken köle, kara liste, sahip gibi kelimeleri kullanmayacak.

Tabi bu kelimeler İngilizce olarak çok fazla yerde kullanılıyor ve özellikle yazılım dilinin olmazsa olmaz kelimeleri olarak anılıyor. Kara liste ve beyaz liste konusu daha önce de çok konuşuldu ama burada ne gibi bir ırkçılık durumu olduğu hala tartışılıyor.

Bundan böyle daha güncel kelimelerle ve revize edilen kelimelerle yoluna devam edeceğini anlatan Twitter, sürecin çok daha iyi yönetilmesi adına kendine has bir çalışma mantığı ile ilerleyeceklerinin de altını çizdi. Yeni Twitter mühendislik ekibi bu duruma dair sürekli yeni güncellemeler yapacaklarının da altını çizdi. Tamamen sosyal, güncel ve gündemi takip eden bir site olan Twitter, bu tarz güncellemelerle pek çok kişinin taktirini kazanmaya devam ediyor.

Değerler konusu yine gündeme geldi!

Twitter üzerinden kelimeler önemlidir Hashtag yapısı ile paylaşılan mesajlar var. Burada kodlarda kullanılan dil işaretleri değerleri yansıtmıyor ve bu yüzden hizmet verdiğimiz kişileri temsil etmiyor diyen site, dili değiştirmek istediklerini bu açıklamalarla dile getirdi.

Yapılan bütün çalışmalar ve güncel seçenekler hepimiz için önemli bir dokunuş ve detay yaratıyor. Kendinizle ilgili seçimleri ve farklı fırsatları tek bir tıklama ile görebilir ve ön plana çıkarabilirsiniz. Yeni güncellemeler ile ilgili bütün gelişmeleri sizlere TeknoSitesi ailesi olarak sunmaya devam edeceğiz.

Yorum Yap

Yorum Yap