1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji Haberleri
  3. Türkiye’nin İlk Milli Silahlı Drone Sistemi Yerli Malı Belgesi Aldı!

Türkiye’nin İlk Milli Silahlı Drone Sistemi Yerli Malı Belgesi Aldı!

2020-07-21_19-33-46

Milli silahlı drone sistemi ile ön plana çıkarılan pek çok çalışma var. Son dönemde ülkemizin savunma alanında önemli ölçüde bir ilk olması adına savunma sanayisinin içeriğinde yer alan çalışmaları sizlere sunuyoruz. Bildiğiniz gibi herkesin isteğine göre bir çözüm üreten sitemiz, Türk savunma sanayisinin güncel haberlerini sizlere sunmaya tüm hızıyla devam ediyor.

Ülkemizin ilk milli silahlı drone sistemi olan Songar, 83,42 yerlilik oranıyla yerli malı olarak tescillendi ve Yerli Malı belgesi aldı. Bu sayede tamamen yerli bir üretim yapısı ile ön plana çıkarıldı diyebiliriz. Askeri araçlarla ilgili olarak otonom mikro, mini ve orta sınıf insansız hava araçları ile ilgili yüksek düzeylerde teknoloji belgesi ödülü almayı başaran araç, önemli bir yüksek düzey teknolojisine sahip.

TSK ve güvenlik güçleri ile ilgili operasyonel işlerde kullanmak üzere üretilen Songar için, otomatik makineli tüfekle ve bomba entegre edilebiliyor. Ağır makineli bomba atar entegre edilen bu araç için, detaylı çalışmalar ve açıklamalar yapılıyor.

Milli silahlı drone Songar teknik özellikleri:

  • Operasyonel mühimmat yükü: 200 adet 5.56 kalibre 45 mm NATO mermi
  • Azami Kalkış Ağırlığı:45 kg
  • Maksimum Uçuş Yüksekliği: MSL 2800 m, AGL 400 m
  • Genişlik: Rotordan rotora 145 cm
  • Yükseklik: 70 cm
  • Çift kamera sistemi: Pilot kamerası (10x zoom)
  • Silah kamerası

Bu özelliklerle karşımıza çıkan bu teknoloji, özellikle kendi içinde bir denge ve yenilik sunuyor diyebiliriz. Alternatif modellere oranla çok daha etkili bir silah yapısı ile karşımıza çıkan bu drone araçlar, hepimizle ilgili bir seçenek üretiyor gibi görünüyor. Çünkü bu sayede daha fazla kişiye ulaşmış oluyor ve en azından teknik manada kontrolleri daha etkili oluyor.

İnsansız hava araçlarına ek olarak bu tarz bir drone teknolojisinin kullanılması, hepimiz için önemli bir yapıda hizmet sunacak ve seçenek oluşturacaktır. Karşımıza çıkan bütün yapılarda genellikle ihalar ve insansız hava araçlarına ek drone ürünleri bulunuyor. Şimdi de bu ürünlere silah eklenebilen versiyonları takılacağı için haliyle biraz daha farklı bir teknoloji gibi görünüyor. Farklı silahlar, farklı yapılar ve farklı ürünlerin gelişimi üzerine karşımızda yer alacak olan bu ürünler için detayların hepsini görebiliyoruz.

 

Yorum Yap

Yorum Yap