1. Ana Sayfa
  2. Dizi-Film Haberleri
  3. Türkiye’nin En Uzun Süren Dizileri – Nostaljik Diziler

Türkiye’nin En Uzun Süren Dizileri – Nostaljik Diziler

arka-sokaklar

Geçmişten günümüze hala hatırlarıyla ve replikleriyle aklımıza gelen diziler, her birimizde birer hatıra bıraktı. Bugüne kadar uzun süren ve hala çekimlerine devam edilen efsane dizileri sizler için liste haline getirdik. Hangi dizi kaç bölüm çekildi ve bizde hangi hatıralar bıraktı? İşte içinizi kıpır kıpır edecek Türkiye’nin en uzun süren dizileri listesi.

Türkiye’nin En Uzun Süren Dizileri

Türkiye’nin en uzun dizlerine baktığımız zaman, genellikle çok eski dizilere yer verdik. Biraz nostaljik olması açısından hem uzun eski dizileri liste haline getirdik, hem de muhteşem dizilerin konularını bir kez daha hatırladık. Peki Türkiye’nin en uzun süren dizileri bakalım hangileri?

10-) Süper Baba (1993 – 1997)

1993 – 1997 yılları arasında çekilen Süper Baba dizisi, listemize 10.sıradan giriyor. Şevket Altuğ’un başrolde oynadığı dizinin 137 bölümü vardı. Filmin konusuna baktığımız zaman üç çocuğuyla eşinden boşanmış bir babanın hikayesine tanıklık ediyoruz. Çocuklarıyla güzel ilişkiler kuran Fiko’nun (Şevket Altuğ) yaşadığı aşklar da dizinin ana konusudur. Deniz’e saplantılı aşık olan bir adamı hedef alan Fiko, saplantılı aşığı öldürdüğü için cezaevine girer.

9-) Mahallenin Muhtarları (1992 – 2002)

Ekranların en neşeli dizilerinden birisi olan Mahallenin Muhtarları, bir dönem en popüler dizilerden birisiydi. Küçük bir mahallede yaşanan aşkları, kırgınlıkları, kavgaları ve ufak çaplı tartışmaları konu alan dizide her zaman sıcakkanlı dostluklar ön plandaydı. 10 sezon boyunca yayınlanan dizi yalnızca 337 bölüm çekildi.

😎 Çiçek Taksi (1995 – 2003)

İstanbul’da küçük bir taksi durağında yaşanan maceraları konu alan dizi, 367 bölüm çekildi. Durağın sahibi ve eski şoförlerden olan Ramazan, sürekli başına iş alan şoförleriyle keyifli vakit geçiren bir adamdı. Büyük ustadan Şeker Kazım’a, Ömer’e, Erdal’a ve onlarca şoföre kucak açan Çiçek Taksi dizisinde aileler arasında yaşanan ufak tefek kavgaları, çelişkileri ve şoförlerin müşterileriyle yaşadıkları maceraları konu alan dizi, bir dönemin en sevilen dizisiydi. Aynı zamanda dizi bitiminden hemen sonra da, Akasya Durağı dizisi Zeki Alasya’nın başrolünde Çiçek Taksi’nin devamı niteliğinde çekilen diziydi.

7-) Arka Sokaklar (2006)

2006 yılından beri İstanbul sokaklarındaki olayları çözmeye çalışan bir grup ekip, birbirine oldukça sıcakkanlı yaklaşır. Gruptan ve timden çok bir aile haline gelen polisler, başlarında duran Rıza Babaları ile suçtan suça, maceradan maceraya koşmaktadır. Henüz 400’lü bölümlerde olan heyecanlı dizi, büyük bir izleyici kitlesiyle günümüzde de hala devam ediyor.

6-) Bizimkiler (1989 – 2002)

Aynı apartmanda birlikte yaşayan ve günde onlarca olay yaşayan yedi ailenin hikayesini anlatıyordu Bizimkiler dizisi. Birbirinden harika karakterleriyle, kapıcı Caferiyle ve beceriksiz apartman yöneticisi Sabri Bey ile insanı komediden komediye sürükleyen dizide alkolik Cemil de ön plandaydı. Herkesi bir zamanlar ekranların başına kilitleyen dizi 465 bölümle beraber sevenleriyle buluşmuştu.

5-) Ayrılsak da Beraberiz (1999 – 2004)

Ayrıldıktan sonra aynı evin içine paravan koyarak yaşamaya devam eden Teoman ve Berna, kayınvalidelerle beraber birbirinden eğlenceli günler geçirmişti. Berna Teoman’ı, Teoman da Berna’yı evden göndermek için türlü türlü fikirler denerken, çiftin annelerinin atışmaları da diziyi ayrı bir tatlılık katıyordu. Böylesine şeker bir dizi, tam 490 bölüm boyunca izleyicilerle buluşmuştu.

4-) Bizim Mahalle (1994 – 2001)

Tam tamına 510 bölümüyle seyirciyle buluşan bir dönemin popüler dizilerinden birisi olan Bizim Mahalle, tam bir mahalle kültürünü anlatan diziydi. Osman Yağmurdereli ve Nilgün Belgün gibi usta isimlerin rol aldığı dizide, bir mahallede yaşayan ailelerin ilişkilerini anlatıyordu. Eski dönemlerde ne kadar sıcak aile ilişkilerinin olduğunu bizlere tekrardan hatırlatan dizi, kısa zamanda birçok insan tarafından da izlenmişti.

3-) Kaynanalar (1974 – 2004)

Anadolu hayatını bir kenara bırakarak İstanbul’a göç eden Nuri Kantar’ın hikayesini anlatan dizi, 950 bölüm çekildi. Anadolu kültüründen kopmak istemeyen ve bir yandan da İstanbul’a alışarak zengin olma hayalleri kuran şirin ailenin uçsuz bucaksız maceralarının anlatıldığı dizi, uzun sezonlar boyunca da severek izlenmişti.

2-) Bizim Evin Halleri (2000 – 2009)

Dizi, birçok kişinin aşk hayatını ve zorluklarını anlatan bir aile dizisiydi. 1680 bölümüyle bizlere eşlik eden dizi Nemide hanımın hayatıyla başladı. Eşini kaybeden Nemide hanımın kızları İsmet ve Kısmet dahil birçok kişinin aşk hayatına ve sıcak aile ilişkilerine eşlik eden dizi, uzun yıllar boyunca en çok izlenen dizilerdendi. En uzun süren dizi listemize de, ikinci sıradan giriş yapıyor.

1-) Ferhunde Hanımlar (1993 – 1999)

Zamanında TRT 1 ekranlarında yerini alan Ferhunde Hanımlar dizisi de listeye ilk sıradan giriş yapıyor. Tamer Karadağlı, Güven Hokna ve Hülya Gülşen Irmak gibi oyuncuların başrol oynadığı dizi, uzun yıllar boyunca bizimle birlikte oldu. Türlü maceralara eşlik eden oyuncuların oynadığı dizi tam tamına 1780 bölüm boyunca ekranlarda boy göstermiş.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Teknoloji Teknolojidir. Bana Aksini Söyletemezsiniz.

Yorum Yap