1. Ana Sayfa
  2. İnternet Haberleri
  3. Türkiye’de Koronavirüs Sonrası İnternet Hızları Yükseldi!

Türkiye’de Koronavirüs Sonrası İnternet Hızları Yükseldi!

internet-hızı

İnternet hızları konusu son dönemlerde çok gündeme geliyor. Türkiye’nin karantina sürecinde internetle ilgili hızının yükselmesi ve alt yapı çalışmalarının olması durumu da bizlere bu seçenekleri sunuyor. Koronavirüs salgınından nasıl etkilenildi ve bu süreçte neler yaşandı bu konuya ilişkin bütün detaylar bizlere bu şekilde çıkıyor aslında. Yapılacak olan çalışmalar ve yapısal farklılıklar için güncel seçenekleri tek bir tıklama ile kullanabiliyor ve ön plana çıkarabiliyorsunuz.

Koronavirüs salgını ile ilgili olarak organize edilen ve yapılacak yeniliklerle birlikte ön plana çıkarılacak olan bütün seçenekler için, evden çalışma saatleri ve benzeri durumlar internet hızlarını da doğrudan etkiledi gibi görünüyor. Küresel olarak karşımıza çıkan bu internet telaşesi, pek çok kişiye bir denge ve dokunuş sunuyor. Küresel internet ağı üzerinde büyük bir etki yaratan karantina, koronavirüs yapısı ile iyice genişledi diyebiliriz.

COVID-19’un internet hızı ve bağlantı kalitesi üzerindeki etkisini yakından takip eden Ookla, Haziran 2020 Speedtest Küresel Endeksi ile koronavirüs salgınının küresel internet ağı üzerindeki etkisini gün yüzüne çıkardı.

İnternet hızları ile ilgili ortalama rapor şu şekilde!

Paylaşılan verilere göre ortalama internet hızı geniş bant yapısı ve mobil yapı olarak ikiye ayrılıyor. Mobil yapıdaki hızlar Mart 2020 tarihinde 30 Mbps imiş ama Haziran 2020 tarihi itibariyle 35 Mbps hızına ulaşmış. Geniş bant hızı ise genel olarak 74,3 mbps imiş ve bu sürat da 78,26 Mbps yapısına yükselmiş durumda. Yani arada 4 mb değerinde bir hız farkı görünüyor.

Rapor, 208,16 Mbps ortalama genişbant internet hızına sahip olan Singapur’un, dünyanın en hızlı internetini kullandığını gösteriyor. Singapur’u 192.09 Mbps ile Hong Kong, 171.36 Mbps ile Tayland, 164.32 Mbps ile İsviçre ve 163.54 Mbps ile Romanya izliyor. Venezuela ise 3.50 Mbps ile 174. ve son sırada yer alıyor.

türkiye internet hızı
türkiye internet hızı

Bu hızlara bakacak olursak en yüksek ortalama internet hızı hala Güney Kore üzerinde bulunuyor. Zirvede yer alan Güney Kore üzerindeki internet hızı 107.53 Mbps olarak karşımıza çıkıyor. Sonrasında da Arap Emirlikleri ön plana çıkıyor ve onun hızı da 103 Mbps seviyelerinde seyrediyor.

Türkiye’nin ortalama mobil ve genişbant internet hızına baktığımızda koronavirüs döneminde yükseldiğini görüyoruz. Haliyle de ortalama mobil internet hızının 32.0 Mbps’ten 37.21 Mbps’e çıktığı görülürken; söz konusu dönemde küresel mobil internet hızı sıralamasında Türkiye, 58. sıradan 48. sıraya yükseldi diyebiliyoruz. Bu yükseliş ve süreç hepimiz için farklı bir deneyimyaşatabiliyor.

Yorum Yap

Yorum Yap