1. Ana Sayfa
  2. İnternet Haberleri
  3. Türkiye’de Kim Ne Kadar Sosyal Medya ve İnternet Kullanıyor?

Türkiye’de Kim Ne Kadar Sosyal Medya ve İnternet Kullanıyor?

2020-07-06_11-31-45

Koronavirüs salgınlarıyla ilgili olarak yapılan pek çok çalışma var ve özellikle sosyal medya ve internetin aktif olarak kullanılması bu süreçte iyice arttı. Koronavirüs gündemine göre organize edilen ve hızlı bir şekilde ilerleme yaratan bu süreçler için daha yoğun ve etkili şekilde hizmetler sunuluyor. Sosyal medya üzerinde ve karşımıza çıkarılan seçeneklerde bütün bu porfesyonel hizmetleri kullanabilir ve ön plana çıkarmaya devam edebilirsiniz. Karantina günlerinde artan internet kullanımı herkes için önemli bir seçenek sağlıyor.

Rahat ve etkili bir çalışma sağlayan internet, özellikle karantina dönemindeki yoğun kullanımı ile son dönemlere imza atmış olabilir. We Are Social isimli bir kuruluş, bu konuda yapılan bir araştırmayı duyurdu ve Digital 2020 raporu ile ilgili detaylı olarak konuştu. Bu konuda yapılan çalışmalara göre Bilgi Güvenliği Derneği Başkanı Ahmet Hamdi Atalay, dünya üzerinde yaşamını sürdüren ortalama 8 milyar insandan 4,57 milyarının aktif internet kullanıcısı olduğunu belirtti. Bu oran oldukça yüksek olsa da internete sahip olmayan bir o kadar daha insan var.

Dünyada cep telefonu kullanan insan sayısı 5.16 milyar iken cep telefonlarının kullanımının nüfusa oranı ise yüzde 66 oranında oluyor. Yani sosyal medya kullanım oranı son 1 sene içinde yüzde 8 oranından fazla artmış bulunuyor ve bu sayede 3.81 milyara ve yüzde 49 seviyelerine gelmiş bulunuyor.

Sosyal medya kullanımı ciddi oranda arttı!

Türkiye’de yaşayan internet kullanıcılarının sayısı 62,7 milyon seviyesine ulaşmış vaziyette. İnsanların ortalama uyku süresinin 8 saat olduğunu hesaplarsak insanların hemen hemen zamanlarının %40’ını sosyal medyada geçirdiğini söyleyebiliriz. Bu süreler ülkeden ülkeye göre değişiklik gösteriyor. Filipinler üzerinde daha farklı bir analiz çıkıyor karşımıza. Orada örneğin çevrim içi harcamalar 9 saat 45 dakika seviyelerinde ilerlerken Japonya üzerinde 4 saat 22 dakika oranlarında büyüyor bu durum.

Türkiye’deki internet istatistikleri biraz daha farklı oluyor. Türkiye’de 62.7 milyon insan internet kullanıyor ve bu sayının nüfusumuzun yüzde 75’ine denk geldiğini söylüyor. Erkeklerin yüzde 81 oranında kadınların ise yüzde 69 oranında internet kullandığı görülüyor.

Hangi ülke internette ne kadar süre geçiriyor?

Înternette geçen sürelere bakarsak, dünya ortalamasında günlük 6 saat 43 dakika olduğunu söyleyebiliriz. Bu ortalama Türkiye üzerinde 7 saat 29 dakika oranında karşımıza çıkıyor. En fazla kullanılan platform başta Facebook, ardından Youtube, sonra da WhatsApp yer alırken, Instagram 6, Tiktok 7. sırada yer alıyor.

 

Yorum Yap

Yorum Yap