1. Ana Sayfa
  2. Genel Haberler
  3. Türkiye’de Her Eve Koronavirüs Testi Yapılacak

Türkiye’de Her Eve Koronavirüs Testi Yapılacak

koronavirüs testi

Koronavirüs salgınının seyrinin ülkemizde düşmesi sevindirici olurken bir yandan da ikinci dalga beklentisini yaşamaya devam ediyoruz. Süreç bu şekilde ilerlerken bir bilim kurulu üyesinden de beklenmeyecek bir açıklama geldi. Yapılan bu açıklamaya göre Türkiye’de her eve koronavirüs testi yapılacak gibi gözüküyor. Detaylar yazımızda.

Türkiye’de Her Eve Koronavirüs Testi Yapılacak mı?

15 Haziran Pazartesi günü ülkemiz için dönüm noktası olabilir. 15 Haziran Pazartesi gününden sonra TÜİK’in rastgele belirleyeceği 153 bin haneye gidilecek ve hanelerde kişilere koronavirüse dair bazı sorular sorulacak. Sorulan bu sorular haricinde kişiden örnekler alınarak koronavirüs testi yapılacak. Kan da alındıktan sonra, kişiye antikor testi yapılacak ve virüsü önceden geçirip geçirmediği de belirlenmiş olacak. Bu şekilde koronavirüsü önceden geçirmiş kişiler plazma tedavisi için tespit edilmiş olacak. Semptom göstermeyen vakaların da bu yöntem ile tespit edilmesi bekleniyor.

Önerilen Yazı
Sağlık Bakanlığı Açıkladı: Koronavirüs Testinde Yeni Kriterler Ne?

15 Haziran’da yapılacak testlerin bütün detaylarını Prof. Dr. Özkan paylaştı. Prof. Dr. Özkan, yaptığı açıklamada “Sağlık personelimiz 81 ilde 153 bin kadar haneye giderek aile içinden bir kişiyi örnek seçecek. Kişiye PSR testi yapacak. Biraz da kan örneği alıp antikor bakılacak. Bu antikor da bize hastalık geçirip geçirmediğini, bağışıklık kazanıp kazanmadığını gösterecek. ” açıklamasında bulundu.

Hem testlerin hem de ikinci dalganın hem bizleri hem de sağlık çalışanlarını çok daha yoracağını hatırlatan Özkan, sağlık çalışanlarına bu dönemde özellikle yardımcı olunmasını istedi. Testler hakkında biraz daha bilgi veren Prof Dr. Özkan “Sağlık personeli sahada büyük bir emek verecek, yardımcı olmak lazım. Sanırım pazartesi gibi başlanacak. Bakanlık bu konuda büyük emekler sarf ederek hızlıca 10-12 günlük bir süreçte verileri toplayıp, analiz edecek. Testi yapılan kişilere de geri dönülecek, PSR pozitif mi çıktı, antikoru nasıl çıktı diye”

İkinci Dalgaya Hazır Olun!

Prof Dr. Özkan hafta sonu yaşanan aşırı yoğunluklara dikkat çekerek ikinci dalganın başlangıç sebebinin hafta sonu yoğunluğu olduğunu söyledi. Sağlık Bakanlığı’nın ve diğer yetkililerin uyarını bir kere daha hatırlatan Özkan, “Mesafe, maske, ek hijyen, buna dikkat edersek yeni normal dönemde ikinci dalga yaşamayız. Hafta sonu inanılmazdı. Piknikler, sosyal mesafeler aşılmış, sanki eskiye dönülmüş gibiydi. Bunu yaparsak ikinci bir dalga yaşayabiliriz. Bizim için bu çok üzücü olabilir”

Bizler de TeknoSitesi olarak sizlere bir kere daha koronavirüs salgınının bitmediğini ve önlemlere uymamız gerektiğini hatırlatalım. Peki sizler her eve test yapılmasını nasıl karşılıyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz.

 

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (3)

  1. Aile bireylerinden her bir kişide sağlık muayenesi yapılması memnun bulurum.diğer kişilerle virüslü olup olmadığı sağlıklı olur. Böylece toplama virüs bulaşması engellenmiş olur. Virüs virüs virüsü olan evlerde de karantina alınması şart olması gerekir.

  2. biraz bu konuda geç kalındı. Mart ayından itibaren söylendi. 3 ay geçti. Neden şimdi? bir sürü insanımızı kaybettik. Önceden yapılsaydı şimdi biraz daha rahat olabilirdik. Virüs tabii var ancak diğer ülkeler gibi olabilirdi. ÇOK GEÇ KALINDI .ÇOK ÜZGÜNÜM…..

  3. her eve test dediniz bizim eve uğramadılar :((

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir