1. Ana Sayfa
  2. Güncel Haberler
  3. Türkiye’de En Çok Satan Telefon Markaları Açıklandı

Türkiye’de En Çok Satan Telefon Markaları Açıklandı

turkiyede-en-cok-satan-telefonlar-aciklandi

Son dönemlerde, birçok marka kendi amiral gemisi telefonlarını tanıttı. Birbirinden güzel cihazlarla karşımıza gelen firmalar, özellikle ülkemizde istedikleri potansiyelde bir satış yakalayamıyor. Telefon fiyatlarının yüksek olmasıyla beraber amiral gemilerine ulaşılmazken, 2020 yılının ilk çeyreğinde Türkiye’de en çok satan telefon markaları da belli oldu.

İlk Sıranın Sahibi Samsung

Akıllı telefon pazarının yaklaşık %30’luk kısmına sahip olan Samsung, bu senenin ilk çeyreğinde en çok telefon satışı yapan firma oldu. Samsung, şuan için yılın en çok satış yapan markası olarak görünse de, geçtiğimiz senelere göre yaklaşık %11 oranında bir kayıp söz konusu.

İkinci sırada Samsung’u takip eden firma Huawei oluyor. Her ne kadar telefon pazarının %24’lük oranınsa sahip olsa da, firma geçen yıla kıyasla yaklaşık %17 oranında bir pazar değeri kaybetmiş durumda. Bu nedenle firmalar çok satış yapsalar da, istedikleri hedefe ulaşabilmiş değil.

Türkiye’de En Çok Satan Telefon Markaları – Xiaomi Büyüyor

Pazar payı konusunda listeye üçüncü sıradan dahil olan Xiaomi, gerçekten de büyük bir patlama gerçekleştirmiş durumda. Şuan pazarın %17’lik dilimine sahip olan dev marka, %339 oranında da büyüme yakalamış durumda. Bu zamana kadar yaşanan en büyük büyüme örneği olan Xiaomi’nin, yakaladığı oranla rekor kırdığını da söyleyebiliriz.

Listenin son sırasında ise Apple yer alıyor. Özellikle son dönemlerde iPhone 12 serisinde sıkıntılar çeken firma, listeye dördüncü sıradan girdi. İlk dönemlerinde ülkemizde bir hayli merak uyandıran ve herkes tarafından tercih edilen marka, artık fiyatlar dolayısıyla tercih sebebi olmaktan çıkıyor. Apple, şuan telefon pazarının %7’lik bir dilimine sahip. Aynı zamanda düşüş yaşayan firma %-7 oranında da gerilemiş durumda.

Xiaomi Yıl Sonuna Kadar Ne Kadar Büyüyecek?

Şuan Türkiye pazarı için açıklanan veriler, 2020 yılının ilk çeyreğine ait. İlk çeyrekte bile %339 oranında büyüme yaşayan firma, yıl sonunda listeye birinci sıradan girebilir. Yeni tanıttığı cihazlarının satışını da hesaba katarsak, fiyat / performans dengesinden dolayı cihazların rahat bir şekilde satılacağını söyleyebiliriz.

Önerilen Yazı
iPhone 12 Şanssız Bir Model Olacak
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Teknoloji Teknolojidir. Bana Aksini Söyletemezsiniz.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. artık kimse iphonelara muhtaç değil. andorid piyasası için de gerçekten kalite çok iyi durumda. Üstelik mevcut ekonomik krizde iphone almak saçmalık olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir