1. Ana Sayfa
  2. Genel Haberler
  3. Türkiye’de Çamurda Koronavirüse Rastlandı

Türkiye’de Çamurda Koronavirüse Rastlandı

Koronavirüs

Türkiye’de, koronavirüs salgını etkisini sürdürmeye devam ederken, koronavirüsün cansız yüzeylerde ve atık sulardaki varlığının araştırılması adına yapılan çalışmalar sonuca vardı. Çalışmalarda, dünyada ilk kez Türkiye’deki çamur örneklerinde COVID-19 taraması yapılırken, örneklerde virüsün çok yoğun bir şekilde var olduğu tespit edildi. Peki bu araştırmanın detayı nedir? Detaylar yazımızda.

Virüsün Yayılımı Tespit Edilecek

Proje sürecinde İstanbul ve Samsun’da çeşitli çalışmalar ve analizler gerçekleştirdiklerini belirten Marmara Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bilge Alpaslan Kocamemi, “İstanbul’da giriş sularında alınan örneklere ek olarak ilave olarak çamur örnekleri toplandı. Çamur örneklerindeki analiz sonuçları tüm dünyada yayımlandı. Hatta çamur örneklerinde SARS-CoV-2 taraması yapan ilk ülke olarak literatürde yerimizi aldık. Bu analizler bize gösterdi ki çamur örneklerinde SARS-CoV-2 yoğun olarak bulunuyor” şeklinde bir açıklama yaptı.

DHA’na konuşan Kocamemi, İSKİ ile çamur ve sudaki yayılım konusunda sürekli olarak işbirliği içinde olduklarını, İstanbul’un köylerine kadar yayılım tablosu oluşturabileceklerini söyledi. Bu çalışmanın vaka sayısı tespitinde olmasa da yayılımın tespit edilmesi ve azaltılması için önemli bir çalışma olduğunu söyledi.

Önerilen Yazı
Sağlık Bakanlığı yeni önlemleri açıkladı

Kocamemi, Köylerden alınan numunelerin henüz bir sonuca ulaşmadığını, şehirlerde ise salgın hastanelerine yakın atık sularda koronavirüsün yüksek miktarda var olduğunu açıklamasında bulundu.

İlerleyen vakitlerde insanların topluca bulunduğu bütün alanlarda benzer çalışmalar gerçekleştirilecek. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın önerisiyle yapılan bu testlerin sonuçları kamuoyunda tedirginlik yarattı.

Peki sizler koronavirüsün cansız yüzeylerde ve çamurda yayılımı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Yorum Yap

Yorum Yap