1. Ana Sayfa
  2. Güncel Haberler
  3. Türk Mobil Oyun Şirketi Peak Games, 1 Milyar Dolara Satılıyor

Türk Mobil Oyun Şirketi Peak Games, 1 Milyar Dolara Satılıyor

Zygna

Son zamanlarda teknoloji dünyasındaki Türk girişimlerinin en değerlisi, 2015 senesinde Alman Delivery Hero tarafından 569 milyon dolara alınan, Nevzat Aydın’a ait Yemeksepeti olmuştu. Yemeksepeti’nin bu rekor satışı sonrasında pek çok şirket, farklı tutarlara girişimlerini yurt dışındaki yabancı şirketlere satarak hem girişimlerini değerlendirdiler, hem de Türkiye’nin yazılım ve girişim konusundaki gücünü tüm dünyaya gösterdiler. Peak Games isimli oyun şirketi de Türklerin gücünü dünyaya gösterdiği, rekor kar oranlarına sahip bir oyun şirketiydi. Bugün ise Peak Games’in yurt dışı Amerikalı oyun şirketi Zynga’ya satışı gündemde. Detaylar yazımızda..

Türkiye için Rekor

Eğer söylentiler doğru çıkarsa ve oyun devi Zynga, Peak Games’i almayı düşünürse, 1 milyar dolar gibi bir parayla satış gerçekleşmiş olacak. Türkiye için de göğsümüzü kabartan bir rekor kırılmış olacak. Mobil oyun sektöründe daha önce benzer satışları da görmüştük. Amerikalı oyun devi Zynga, daha önceden Peak Games’in Okey oyununu 100 milyon dolara satın almıştı. Yerli diğer oyun şirketlerinden de zaman zaman alımlar yapan Zynga için de, Peak Games’in satın alınması bir rekor olabilir. Elbette bunun bir söylenti olduğunu unutmamak gerekir.

Önerilen Yazı
Instagram IGTV, Türkiye’de Kullanıcılarına Para Kazandıracak

Bütün Şirket Mi? Yalnızca 2 Oyun Mu?

Satış ile ilgili aklımıza takılan bir başka soru işareti de Zygna’nın Peak Games şirketini mi, yoksa şirketin popüler oyunları olan Toon Blast ve Toy Blast’ı mı satın almak istiyor olması. Çünkü henüz bu konu ile ilgili kesin bir durum söz konusu değil. Şirketin yalnızca iki oyun ile ayda yaklaşık 40 milyon dolar ciro yaptığını biliyoruz. Fakat giderlerini tam olarak bilemiyoruz. Zynga’nın tercihinin de ne yönde olacağını merakla bekliyoruz.

Peki sizler bu satın alım hakkında ne düşünüyorsunuz?

Yorum Yap

Yorum Yap