1. Ana Sayfa
  2. Güncel Haberler
  3. Türk Gençler Instagram Açığı Yakaladı!

Türk Gençler Instagram Açığı Yakaladı!

turk-gencler-instagram-acigi-yakaladi

Geçtiğimiz haftalarda Apple’ın açığını bularak ulusal basında yer alan 20 yaşındaki Hüseyin Çoban, bu defa arkadaşı Arda Kılıç ile beraber Instagram’ın açığını keşfetti. Instagram açığı yalnızca mavi tik sahibi hesaplarda yer alırken, bu durumu Instagram’a bildiren gençler verilecek para ödülünü de az bularak reddettiler.

TC Kimlik Numaraları Tehlikede

Geçtiğimiz haftalarda Instagram mavi tik alma işlemleri uzun uzun konuşulmuş, birçok ünlünün de mavi tik sahibi olduğunu altı çizilmişti. Fakat mavi tike sahip olan hesapların büyük tehlike altında olduğunu söyleyen Hüseyin Çoban, bu hesapların TC kimlik numaralarına bile erişebildiklerini söyledi. Apple açığını bularak ulusal basında yer alan ve mavi tik almak için şansını denemek isteyen Hüseyin Çoban, onaylanmış hesap başvurusunun reddedildiğini söyledi. Bunun üzerine kendilerine gelen ret bağlantısını kullanan gençler, detaylı bir araştırmayla mavi tikli hesapların bilgilerine ulaştılar.

Instagram Açığı Yeni Güncellemeyle Kapatılacak

Instagram’daki tehlikeli açığı yakalayan iki arkadaş, durumu bildirmek için firmayla iletişime geçti. Firmanın kendilerine teklif ettiği 750 dolar, yani 5 bin TL değerindeki ödülü de az bulan gençler teklifi düşünmeden reddetti. Açığın, kötü niyetli kişiler tarafından suistimal edilebilecek seviyede olduğunu belirten arkadaşlardan 20 yaşındaki Hüseyin Çoban, ‘’Mavi tik, yani onaylanmış hesap genelde ünlülere verilen bir ayrıcalık. Ben daha önceden adımı duyurduğum için şansımı denemek istedim ve hesap doğrulama başvurusunda bulundum. Tarafıma ret cevabı gelince, cevap üzerinden yola çıktık ve güvenlik açığını keşfettik’’ dedi.

Instagram Açığı Teklifi Reddedildi

Çoban’ın açıklamalarından hemen sonra 17 yaşındaki Arda Kılıç da teklif ve açık hakkında görüşlerini ifade etti. Kılıç, ‘’Şuan başvuru göndererek mavi tik, yani onaylanmış hesap sahibi olanların TC kimlik numaralarına ulaşabiliyoruz. Bu açığı bulduktan sonra Instagram’a mail attık ve bizi 5 bin TL ile ödüllendireceklerini söylediler. Biz de verilen miktarı az bularak reddettik’’ dedi.

8 Haziran’da güncellenen Instagram’da bu açık hala kapatılmadı. Lakin açığı bulan gençlerin ifadelerine göre, bir sonraki güncellemeyle beraber açık kapatılacak. Ayrıca daha önce Apple’ın açığını keşfeden Hüseyin Çoban, firmanın 220 bin dolar ödülünü de az bularak reddetmişti.

Önerilen Yazı
Instagram Kullananlar Dikkat! Instagram Paylaşımlarına Kısıtlama Geliyor
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Teknoloji Teknolojidir. Bana Aksini Söyletemezsiniz.

Yorum Yap