1. Ana Sayfa
  2. Güncel Haberler
  3. Trendyol Wayfair Skandalı Hakkında Detaylı Açıklama Yaptı!

Trendyol Wayfair Skandalı Hakkında Detaylı Açıklama Yaptı!

2020-07-13_14-47-50

Wayfair skandalı geçtiğimiz birkaç gün içerisinde yaşanan ve bir anda dünyanın gündemine erişen bir skandal. Bu skandalla ilgili olarak pek çok kişi bir yorumda bulunmuştu. Hatta sosyal medyayı asılsız bir şekilde meşgul ediyordu. Bununla ilgili geniş bir iddia gündeme gelince, Trendyol da haliyle açıklama yaptı. Çünkü Trendyol da bu konu ile ilgili gündeme geldi ister istemez.

ABD merkezli olan Wayfair sitesinde olduğu gibi Trendyol üzerinde de çocuk isimleri taşıyan, fahiş fiyatlarla ilerleyen ürünler olduğu ortaya çıktı. Tabi bu da bir açıklama bekliyordu.

Bu hafta sonunda küresel gündemin konusu olan pandemi, yerini dünden beri bu skandala bıraktı. ABD üzerinde hizmet veren Wayfair isimli alışveriş sitesinde yaşandığı iddia edilen olaylar gerçekten de kan dondurucu türden. Pandemi gündeminin de önüne çıkan bu durum için bir şekilde komplo deniliyor. ABD’li aktor Tom Hanks’ de bu komplaya dair karıştığı konuları gündeme geliyor diyebiliriz. ABD’li şirket eBay, Çinli şirket Alibaba ile çalışan ve hatta bunlara bağlı olan Trendyol için benzer ürünlerin ortaya çıkması ortalığı biraz karıştırdı. Gündem daha fazla büyüdü ve Türkiye’de bir anda viral oldu bu konu.

Trendyol Wayfair skandalı tam olarak neydi?

Konuyla ilgili net bilgisi olmayanlar için şöyle bir açıklama yapalım. Her ne kadar söylemesi zor olsa da Wayfair üzerinde skandalın odak noktası farklı. Ülkedeki kayıp çocukların isimlerini taşıyan sıradan ürünler Wayfair sitesinde yüksek fiyata satılıyordu. Wayfair sitesi bu durumların yaşanmasının hemen ardından açıklama yaptı ve tedarikçilerin bu ürünleri listelerken siteyi bir pazar yeri gibi kullandıklarını ve fiyatların da genellikle sistemsel hatalardan dolayı bu şekilde yükseldiğini açıkladı.

Aynı süreç bu kez de Trendyol için başladı şimdi de. İşte karşınızda Trendyol tarafından yapılan açıklama!

Sosyal medya üzerinde gezen iddialara cevap veren Trendyol, sitenin pazar yeri şeklinde çalıştığını söyledi ve ürünlerin fiyatların satıcılar tarafından belirlendiğini belirtti. Yani söz konusu ürünleri bizzat mağaza sahipleri kendisi ekliyor ve satışa sunuyor. Trendyol söz konusu ürünleri hemen kaldırdı ama duruma dair de bir açıklama yapmak istedi. Bu ürünlerin hiç bir şekilde satılmadığını, bu ürünlere ait fiyatlardan asla satış olmadığını söyleyen site fiyatların veri girişi hatalarından kaynaklandığının altını çizdi.

İşte satışa sunulan ve Trendyol üzerinde yer aldığı iddia edilen ürünler!

Trendyol Wayfair
Trendyol Wayfair

 

Yukarıda yer alan ürünlerin çocuk ürünleri olması kafaları biraz daha karıştırmıştı. Beden ekranlarına da kadın ve erkek bedenleri çıkması da durumu biraz daha karıştırdı.

Wayfair skandalının ülkemizde yoğun şekilde gündem yaratması ile ilgili olarak Trendyol olayı da bu açıklamalarla devam etti. Resmi ve detaylı bir açıklama şuan için bulunmuyor. Çünkü olayın ne olduğu ve nasıl cereyan edildiği ve durumun ABD üzerinde nasıl ilerleyeceği belirli değil. Olası gelişmeleri de anbean sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Ek olarak, ABD üzerinde kaybolduğu söylenen ve adının Wayfair sitesinde yer aldığı söylenen bir kız açıklama yaptı! Ben kayıp değilim!

 

Wayfair iddiaları ile ilgili Samiyah Mumin adındaki gence ait olan bir video. Kayıp değilim diyerek bu çalışmaları yayınladı! Şuana kadar durumlar tam olarak bu seviyede ilerliyor.

 

Yorum Yap

Yorum Yap