1. Ana Sayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. Toyota Tamamen Elektrikli Bir Araç Üreteceğini Duyurdu

Toyota Tamamen Elektrikli Bir Araç Üreteceğini Duyurdu

toyota

Prius hibridiyle çevre dostu sürüş deneyimine dikkat çekmek isteyen Japon otomobil üreticisi Toyota, nihayet tamamen elektrikle çalışan bir araç üreteceğini duyurdu. Habere göre, Toyota önümüzdeki birkaç ay içinde tamamen elektrikli yeni bir SUV tanıtacak. Toyota çevre dostu yeni bir SUV araç tanıtacak. Bunun için henüz kesinleşmiş bir tarih yok.

Bu, Toyota’nın Çin dışında kullanılacak olan tamamen elektrikli ilk aracı olacak. Toyota, bu yeni aracın daha fazla elektrikli araç üreteceklerine doğru “ilk adımının” önemli bir parçası olacağını söylüyor.

Araç hakkında anlatacak çok fazla bilgimiz yok ama yabancı kaynaklara göre aracın silueti bu şekilde olacak:

toyota elektrikli araç
Kaynak: Toyota

Toyota’nın tamamen elektrikli yeni aracı, orta büyüklükte spor bir araç olacak. Bana sorarsanız, ana hatları Jaguar i-Pace’i andırıyor.

Bununla birlikte Toyota, son derece uyarlanabilir ve çeşitli araç türlerinde kullanılmak üzere değiştirilebilen e-TNGA platformunu kullanacağını söylüyor.

Yeni elektrikli aracın bir SUV olacağını kesin olarak biliyoruz. İyi bir batarya kapasitesine sahip ve muhtemelen 4 çekişli bir araç olacağından da eminiz.

Duyuruyla birlikte basına verilen görsel bu şekilde:

toyota elektrikli suv

Toyota e-TNGA platformunun farklı pil boyutları, iki ve dört tekerden çekiş seçenekleri sunduğu görülüyor.

Nissan’ın kısa süre önce duyurduğu ve 300 mil menzile sahip Ariya elektrikli SUV’si ile benzer bir tasarıma sahip olması muhtemeldir.

20 yılı aşkın bir süre önce piyasaya sürülen Prius hibridiyle çevreye duyarlı araçların önünü açmasına rağmen Japon otomobil üreticisi Toyota, tamamen elektrikli bir araç üretmekte biraz geç kaldı.

Avrupa’da yeni benzinli araçların satışına ilişkin yasaklar başlarken Toyota’nın tamamen elektrikli bir araç üretmesi biraz mecburiyettenmiş gibi görünüyor.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. Hybrid aracı da çok iyiydi, güzel şeyler bizi bekliyor bakalım bir TOGG olacak mı? 😀

  2. Geç kalınmış bir karar Toyota nın daha önce bunu yapması gerekiyordu. mevcut koşullarda bütün firmalar elektrikli araç üretmeye odaklanmış durumda. hayırlısı olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir