1. Ana Sayfa
  2. Genel Haberler
  3. Tinder’daki Kadın Kullanıcılar, Eğitimli Erkekleri Tercih Ediyorlar

Tinder’daki Kadın Kullanıcılar, Eğitimli Erkekleri Tercih Ediyorlar

Tinder'daki Kadın Kullanıcılar, Eğitimli Erkekleri Tercih Ediyorlar
Birçok insanın düşüncesine göre kadınlar, yüksek eğitimli erkekleri daha çok tercih ediyor fakat bu inancın bilimsel bir kanıtı var mı? Çevrimiçi arkadaşlık uygulaması Tinder üzerinden insanlar, eğitim düzeyine ne kadar öncelik veriyorlar? Gent Üniversitesi’nden araştırmacılar, bu gibi soruları cevaplandırmak için Tinder üzerinden bir araştırma yaptılar.

Yapılan araştırmada Ghent, Leuven ve Bruges’deki (Belçika’nın en büyük şehirlerinden üçü) 3.600 gerçek Tinder kullanıcısı, yazarların oluşturduğu 24 hayali profili beğenerek sağa kaydırdı. Bu kurgusal profiller, sadece profillerine rastgele atanan eğitim seviyelerinde farklılık gösteriyordu ve eğitim seviyeleri, lisans seviyesinden yüksek lisans seviyesine kadar değişiklik gösteriyordu. Araştırmacılar, gerçek Tinder kullanıcılarının bu hayali profillerini kaç kez beğendiğini inceledi ve kadın/erkek arasında ne gibi farklılıklar oluştuğunu raporladı.

Araştırmacılardan sosyoloji öğrencisi Brecht Neyt, Tinder’daki kadınların lisans derecesine sahip hayali profillere kıyasla yüksek lisans derecesine sahip profillere %91,4 oranında daha fazla ilgi gösterdiğini belirtti. Aksine Tinder’daki erkeklerin, lisans derecesine sahip olan profillerle yüksek lisans derecesine sahip profiller arasında yaptığı tercihlerde anlamlı bir farklılık gözlenmedi.

tinder kadın erkek

Araştırmacılar, aynı zamanda alternatif bir hipotezi de incelediler. Tinder kullanıcılarının kendi eğitim düzeylerine eşit ya da daha düşük kişilere karşı tercihlerini nasıl yapıyor? Tinder kullanıcıları, eşit ya da daha düşük bir eğitim seviyesine sahip potansiyel partnerlerin yerine daha yüksek eğitim seviyesine sahip potansiyel partnerleri tercih ediyorlar. Bu durum ise kadınlarda erkeklere göre daha belirgin.

Bu bulgular, daha önce çevrimdışı ortamda yapılan eş seçme araştırmasının bulgularından biraz farklılık gösteriyor. Araştırmacılar, bu davranışın çevrimdışı bir ortamda (örneğin okul veya işyerinde) benzer eğitim seviyelerine sahip kişilerin daha fazla ilişki kurmalarına ve daha sık görüşmelerine neden olduğunu iddia ediyorlar ancak Tinder’da kullanıcılar, daha çeşitlendirilmiş bir grup insanla etkileşime giriyorlar.

tinder

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Kadın erkek farketmez her insan eğitimli olmalı .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir