1. Ana Sayfa
  2. Genel Haberler
  3. Telefon Suya Düştüğünde Ne Yapmamız Gerekir?

Telefon Suya Düştüğünde Ne Yapmamız Gerekir?

huawei-p-smart-s-ozellikleri-belli-oldu-3

Herkesin başına gelen telefon ıslanma probleminde sorulan soru ilk olarak telefon suya düştüğünde ne yapmamız gerekir? Sorusudur. Bizlerde bu soruyu cevaplamak adına önemli bilgileri bu probleme yaşayanlar için aktarıyoruz.

Hayatımızın en önemli parçalarından bir tanesi cep telefonlarıdır. Her zaman yanımızda bulunan, bizlere yardımcı olan ve işlerimizi gerçekleştirmeye yarayan bu özel teknolojik ürünler elbette riskleri de beraberinde taşıyor. Oldukça nazik olan telefonların bozulma oranları riskli olduğundan muhakkak iyi bir şekilde korunması gerekir.

Telefon Suya Düştüğünde Koruyucular Pasif Kalabiliyor

Korunması için de özel kılıflar ve şeffaf koruyucular bulunuyor. Ancak tüm bu koruma sağlayan ürünler maalesef yetemeyebiliyor. Telefonlarımız sadece yere düşmediğinden dolayı ıslanmasını da göz önünde bulundurmamız gerekir. Bir hata yüzünden üzerine su dökülebilir veya farklı nedenlere bağlı olarak ıslanabilir.

Bu esnada yapılması gereken çok önemli hassas noktalar bulunuyor. Peki, telefon suya düştüğünde ne yapmamız gerekir? Birlikte inceleyelim.

Telefon Suya Düştüğünde Ne Yapmamız Gerekir?

Telefon suya düştüğünde ya da ıslandığında yapılması gereken önemli noktalar şunlardır;

  • Telefonun suyla temasında ilk önce yapılması mutlak olan kısa devre yaşanmaması adına telefonu kapatmaktır.
  • Telefon kapatıldıktan sonra yapılabildiği kadar parçalara ayrılmalıdır. (Sim kart, batarya ve SD kart)
  • Daha sonra telefonun kurutma işlemine geçilir.
  • Telefon hiçbir şekilde saç kurutma makinesiyle kurutulmamalıdır. Saç kurutma makineleri üfleme sistemi şeklinde çalıştığından dolayı sıvıyı cihazın içerisinde ulaşılması zor kısımlara itebilir. Bu işin daha da zorlaştırılmasına neden olur.
  • Üflemeli şekilde çalışan cihazların yerine eğer varsa vakum özellikli makineler yardımıyla temizlenmelidir. (Vakumlu makine ile şarj girişi ve kulaklık girişi vakumlanabilir)
  • Cihazın içine giren su nem ortam oluşturacaktır. Nem ise cihazın hızlı şekilde oksitlenmesine neden olacağı için bir kap pirincin içerisine telefon tamamen konulmalıdır. ( 1-2 Gün pirinç içerisinde bekletildikten sonra kuruduğundan emin olunduğu vakit kaptan alınır)
  • Pirinç işleminde sonra telefon kuruduysa artık telefon açılabilir.

Telefon bu işlemlerden sonra farklı bir hasar bünyesinde oluşturmadıysa mutlaka çalışacaktır. Önemli olan çok geç olmadan bu işlemleri hızlıca gerçekleştirmektir. Telefonun çalışmadığı saptandıysa bu ciddi durumun olduğuna işarettir. Mutlaka daha sonra cihazı teknik servise götürmelisiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap