1. Ana Sayfa
  2. Telefon Haberleri
  3. Teknoloji Devi Apple, iphone Satışlarında Zararda

Teknoloji Devi Apple, iphone Satışlarında Zararda

Apple, iphone

Çağımızın teknoloji devi Apple, iphone satışlarında zarar ettiğini açıkladı. Gelir raporlarını yavaş yavaş halka açan büyük firmalar arasında Apple’da var. Iphone satışları her ne kadar düşmüş olsa da giyilebilir teknolojik ürünler sayesinde ise gelirini arttırdı.

Gelir raporun en son açıklayan şirket Apple oldu. Yayınlanan gelir tablosunda Apple şimdiye kadar ki en büyük hizmet gelirine ulaştığını halka sundu. Giyilebilir teknoloji başlığı altında en büyük kazancı Apple Watch’lar olarak gözüküyor.

Apple, iphone

Kazancının 53.9 milyar dolar olarak açıklayan Apple, geçen yıla göre %1 oranlarında bir artışa geçmiş durumda. Apple gelirinin büyük kısmını Amerika’dan kazanmış durumda tam olarak 25.1 milyar dolar. Yanı sıra Çin’den 9.2 milyar dolar, Avrupa’nın genelinden 11.9 milyar dolarlık gelir elde ettiğini açıkladı.

Geçtiğimiz yıl ise Çin’den 9.6 milyar dolar kazanmış, Avrupa genelinden de 12.1 milyar dolar bir kazanç sağlamıştı. Japonya pazarından ise 4.1 milyar dolar bir kazanç sağladı. Geçtiğimiz döneme göre Japonya’da 9.4 oranında artış yakalamış oldu.

Geri kalan çoğu bölgesel marketlerde de aynı 9.4 oranında bir artış yakaladığını söyleyebiliriz. Apple, iphone satışlarındaki düşüşü kabullenmiş gibi duruyor. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine bakacak olursak 13.1’lik bir düşüş den bahsediyoruz. Bu dönemde Apple, iphone satışlarından tam 26 milyar dolar kazandı.

Bu düşüşün en büyük sebebi olarak insanların yeni iphone modellerini beklediğini düşünüyoruz. Senede bir çıkan bazı insanların ara modeller olarak bahsettikleri geçiş telefonlarını almaktansa yeni çıkacak ve ekstra özellikler ile piyasaya düşecek modelleri almak istemeleri.

 

Yorum Yap

Yorum Yap