1. Ana Sayfa
  2. İnternet Haberleri
  3. Teknoloji Bağımlılığı Nedir? Teknoloji Bağımlılığından Nasıl Kurtulabilirsiniz?

Teknoloji Bağımlılığı Nedir? Teknoloji Bağımlılığından Nasıl Kurtulabilirsiniz?

teknoloji bağımlılığı

Teknoloji insan hayatına girdiğinden bugüne bizlere sayısız fayda sağladı. Fakat teknolojiyi yanlış kullanmak, ölçüsüz ve sınırsız bir şekilde kullanmak bizlere uzun vadede çok ciddi zararlar verebilir. Buna da teknoloji bağlımlılığı adı veriyoruz. Peki teknoloji bağımlılığı nedir? Teknoloji Bağımlılığından Nasıl Kurtulabilirsiniz? Teknoloji bağımlılığının belirtileri neler? Bu soruların cevabını yazımızda detaylı inceliyoruz.

Teknoloji Bağımlılığı Nedir?

Teknoloji bağımlılığı diğer bağımlılıklar gibi teknolojik aletlere ulaşamadığında kişinin duyduğu yoksunluk hissi olarak tanımlanır. Teknoloji bağımlılığı kişiyi fiziksel ve ruhsal olarak olumsuz yönde etkiler ve sonrasında da kişinin sosyal hayatında problemlere yol açar. Kişi internet dışındaki çevresinden izole olmuştur, yaşantısını internet ortamında ve internet arkadaşlarıyla sürdürür. Teknoloji bağımlılığının da diğer bağımlılıklar gibi genellikle bağımlılık oluşturucu uyarıcı ve pekiştirici özelliklerinin olduğu söylenebilir. Bu özellikler bilgisayardaki ya da internetteki belirli oyunlar, uygulamalar, internet siteleri olabilir. Kişi internette tamamen özgür olduğu için bağımlılık etmenini bulmak zordur.

Önerilen Yazı
En İyi Android Egzersiz Uygulamaları

Teknoloji Bağımlılığının Belirtileri Nelerdir?

Teknoloji bağımlılığı nedir? sorusunun cevabını yukarıda sizlerle paylaşmıştık. Peki teknoloji bağımlısı olup olmadığınızı nasıl anlayabilirsiniz?

Eğer sizde de aşağıdaki belirtilerden en az 1 tanesi varsa, potansiyel teknoloji bağımlısısınız demektir. Eğer 1’den fazla belirti varsa, teknoloji bağımlısını olduğunuzu ciddi olarak düşünmeniz ve bununla ilgili destek almanız gerekebilir.

  • Yalnızca birkaç teknolojik cihazın karşısına oturup saatler harcıyorsanız.
  • Uzun süre bilgisayar kullanımından dolayı baş ağrısı, sırt ağrısı, çeşitli eklem ağrıları gibi fiziksel sorunlardan şikâyet ediyorsanız.
  • İnternete girmek için gerçek ortamdaki arkadaşlarınızdan, yemek öğünlerinizden, derslerinizden ya da randevularınızdan ödün veriyorsanız.
  • Çevrenizdekilere ekran karşısında kaldığınız zaman hakkında yalan söylüyorsanız.
  • İnternet üzerinden sohbeti yüzyüze sohbete tercih ediyorsanız.
  • Teknolojik alet karşısında sabahlıyorsanız.
  • Teknolojik aletlerden uzak olduğunuz zaman gergin hissediyorsanız.

Bu belirtilerden birkaç tanesini taşıyorsanız ciddi olarak teknoloji bağımlısı olduğunuzu düşünebilirsiniz.

Teknoloji Bağımlığı Tedavisi Nedir?

Yukarıdaki belirtileri taşımanız sizleri endişelendirdiyse tedavi olmanız şart gibi gözüküyor. Tedavi olmak için destek alabileceğiniz bazı kurum ve kuruluşlar bulunmaktadır. Bunun yanında sizlerin de alabileceği bazı önlemler bulunmakta. Günlük internet kullanım saatlerini düzene sokmanız, bir başkasına kendinizi kontrol ettirmeniz kolay bir tedavi olabilir. Ancak yine de baş edemiyorsanız, sizlere paylaşacağımız bazı telefon numaralarından destek almanız sizler için en doğru tercih olacaktır.

YEŞİLAY Telefon Numarası

Peki sizler teknoloji bağımlısı olduğunuzu düşünüyor musunuz? Eğer teknoloji bağımlısıysanız tedavi olmayı denediniz mi ve nasıl bir sonuç aldınız? Sorularımızın cevaplarını yorum olarak bekliyoruz.

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap