1. Ana Sayfa
  2. Genel Haberler
  3. TEKNOFEST nedir?

TEKNOFEST nedir?

TEKNOFEST
TEKNFEST

2018 yılında bu yana düzenlenen Teknofest, uzay, havacılık ve teknoloji Festivali olmaktadır. TEKNOFEST Türkiye’nin teknoloji üreten bir topluma dönüşmesini hedef benimseyen ve milli teknoloji alanında daha ileriye yönelik hamle gerçekleştirmektir. Teknoloji Bakanlığı ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı ve Sanayi tarafından düzenlenen ilk ve tek festivaldir. Milli teknolojileri teşvik etmek ve bu alanda insanları bilinçlendirmeyi amaçlamıştır. Festival programında yer alan, yerli teknoloji sergileri, ödüllü teknoloji yarışmaları, seminerler, uluslararası girişim zirvesi gibi etkinlikler yer alıyor. Bunun yanı sıra Türk Yıldızları, Solo Türk, paraşütle atlama ve buna benzer hem yerel hem uluslararası kuruluşların hava gösterileri programda bulunmaktadır. Planetaryum, balon uçuşları, dikey rüzgâr tüneli gibi sosyal etkinlikler de bulunmaktadır.

Teknofest 2018 İstanbul

20-23 Eylül’de tarihlerinde düzenlenen ilk festival İstanbul Yeni Havalimanı’nda yapılmıştır. Festivalin ilk senesinde 14 farklı kategoride teknoloji yarışmaları düzenlendi. 750 takım ve 2000 yarışmacı, yarışmaya katıldı. Bunun yanı sıra Hackİstanbul, Travel Hackathon, World Drone Cup ve Take Off Uluslararası Girişim Zirvesi TEKNOFEST altında yapıldı.

Teknofest Katılımlar

Türkiye’de gençleri bilim ve mühendislik alanlarında yetiştirmeyi hedefleyen TEKNOFEST, çeşitli disiplin ve kategori içerisinde teknoloji yarışmaları düzenlemektedir. Düzenlendiği ilk yılında 14 farklı kategoride teknoloji yarışmaları düzenlenmiştir. Bu süreçte 20 bin genç ve toplamda 4333 takım başvuru yapmıştır. 2019 yılında ise teknoloji yarışmasında 19 farklı kategori bulunmaktadır. Yarışmaya 81 il ve 122 ülkenden binlerce kişi başvurmuştur. En son 2020 yılında Gaziantep’te düzenlenen TEKNOFEST teknoloji alanındaki yarışma kategorileri 21 farklı alanda olmuştur. 2020 yılında yapılan Teknofest’e geçen seneye göre katılım oranı daha fazla artmıştır.

Teknofest Yarışma Kategorileri

TEKNOFEST

TEKNOFEST 2020 Gaziantep’te düzenlenen teknoloji yarışmasında 21 farklı kategori bulunmaktadır. Bunlar; Biyoteknoloji İnovasyon Yarışması, Akıllı Ulaşım Yarışması, Tarım Teknolojileri Yarışması, Çevre ve Enerji Teknolojileri Yarışması, Eğitim Teknolojileri Yarışması, Jet Motor Tasarım Helikopter Tasarım Yarışması gibi birçok dalda yarışmalar bulunmaktadır. Bir sonraki festival ise 21-26 Eylül tarihlerinde Atatürk Havalimanı’nda gerçekleşecektir. Yapay zekâ, insansız hava araçları, simülasyon gibi yeni yarışma kategorileri eklendi. Festivale katılım ise tamamen ücretsizdir.

Yorum Yap

Yorum Yap