1. Ana Sayfa
  2. Yazılım Haberleri
  3. Tanıtım Esnasında Açıklanmayan Gizli iOS 14 Özellikleri

Tanıtım Esnasında Açıklanmayan Gizli iOS 14 Özellikleri

ios14

Geçtiğimiz günlerde WWDC 2020 etkinliğiyle beraber büyük firmalar kendi ürünlerinin tanıtımını yapmıştı. Tabii ki diğer firmalar pek fazla ilgi çekmezken, en önemli tanıtım Apple tarafından geldi. Bu nedenle Apple’ın ios 14 tanıtımını bekleyen kullanıcılar, yeni işletim sistemi hakkında da birçok detayı öğrendi. Ancak WWDC 2020 etkinliğinde bahsedilmeyen bir takım gizli özellikler bulunuyor. İşte sizlere gizli iOS 14 özellikleri hakkında detaylı bilgileri biz anlatıyoruz. Bakalım yeni efsanenin anlatılmayan özellikleri neymiş?

Gizli iOS 14 özellikleri

Yeni tanıtılan her işletim sisteminde çok detay barındırmayan farklı özellikler bulunabiliyor. Birçok gizli özellik kullanıcılar tarafından keşfedilse de, bizler sizin için iOS 14 hakkında gizli özellikleri sıraladık. Şimdi de etkinlikte bahsedilmeyen gizli özelliklere bir göz atalım.

Telefona Vurun ve Kontrol Edin

Her ne kadar ilk bakışta garip gelse de, artık iOS 14 özelliğiyle beraber cihazınıza vurarak da telefonu kontrol edebileceksiniz. Yeni özelliği kullanabilmeniz için Ayarlar > Erişilebilirlik > Dokunma adımlarını izleyerek özeliği aktif etmeniz gerekiyor. Yeni özellik aktif olduktan sonra telefona vurarak da bazı fonksiyonları kullanabiliyorsunuz.

Çevredeki Tehlikelerden Haberdar Olun

Yine farklı bir özellikle karşımıza gelen ses tanıma özelliğiyle beraber, artık çevremizdeki seslerden haberdar olabileceğiz. Telefonun ayarlar kısmından aynı adımları takip ederek ses tanıma sistemine giriş yapıyorsunuz. Karşınıza çıkan yangın alarmı sesi, ambulans sesi ve köpek havlaması gibi sesleri seçerek ayarı aktif ediyorsunuz. Bu aşamadan sonra çevrenizde aynı sesler algılanırsa, telefon sizi otomatik olarak uyarıyor.

Fonksiyonel Geri Dönüş Tuşu

Artık iPhone cihazlarınızın ekranında da fonksiyonel bir geri dönüş tuşu bulunacak. Uygulamayı tamamen kapatarak farklı bir uygulamaya geçiş yapmak yerine, geri tuşuyla onlarca uygulama arasından rahatlıkla çıkabileceksiniz.

Trafik Kameralarından Haberdar Olun

Artık araç kullanıcılarını da düşünen bir güncelleme geldi. Kullanıcılar sıradan bir günde araçlarıyla dolaşırken, trafik kameralarından haberdar olacak ve hız konusuna uyarılar alacak.

Özel Düzenlenebilir Widget’lar

Yeni özelliklerden birisi de seçilebilir widget’lar diyebiliriz. Artık kullanıcılar ana ekran bölümüne ve uygulamaların arasına istediklerin widget ayarlarını yerleştirebilecekler. Bu sayede widget’lara daha kolay ulaşılacak.

Kendi Mailinizi Kullanın

Artık maillerinize ulaşmak için Safari ve Mail uygulamalarını kullanmanız gerekmiyor. Üçüncü parti uygulamalarla da kendi mailinizi dilediğiniz gibi kullanabileceksiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Teknoloji Teknolojidir. Bana Aksini Söyletemezsiniz.

Yorum Yap