1. Ana Sayfa
  2. İnternet Haberleri
  3. Şu Sıralar Türkiye’deki Arama Motoru Dolandırıcılığına Dikkat Edin!

Şu Sıralar Türkiye’deki Arama Motoru Dolandırıcılığına Dikkat Edin!

dublin

Arama motoru dolandırıcılığına dikkat edin ve kendinizle ilgili seçimleri de bu süreçlerde ön plana çıkarmaya başlayın. Daha rahat ve daha etkili bir çalışma ile kendinizle ilgili bütün bilgilere dikkat edin. Çünkü son dönemlerde bir yeni dolandırıcılık ortaya çıktı. Kendini arama motoru çalışanı olarak tanıtanlar, insanları dolandırıyor!

0850’li hatlarla şirketleri arayıp kendini internet tarayıcısı çalışanı olarak tanıtan dolandırıcılar, Siber Suçlarla Mücadele Müdürlüğü tarafından düzenlenen bir baskınla yakalandı. Dolandırıcıların 1 milyon TL haksız kazanç elde ettiği tespit edildi. Afyonkarahisar İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Siber Suçlarla Mücadele Müdürlüğü’nden ekip, çağrı merkezi olarak tanıtılan paravan bir şirketle insanları arayıp dünyaca ünlü arama motorunda reklam verdiğini iddia eden 13 kişiyi yakalayarak gözaltına aldı.

12’si Afyonkarahisar’da, 1’i ise Hakkari’de yakalanan dolandırıcıların, bu şirket üzerinden 1 milyon TL haksız kazanç elde ettiği tespit edildi. Yakalanan şüphelilerden 3’ü polis merkezinde gözaltına alındıktan sonra salınırken, suç örgütünün yöneticileri olduğu tespit edilen U.D., M.B. ve A.D. başta olmak üzere 10 kişi gerçekleştirilen işlemlerin ardından Cumhuriyet Başsavcılığına sevk edildi.

Arama Motoru Dolandırıcılığına Yeni Darbe!

Örgütte müşteri temsilcisi olarak çalışanlar var ve şüpheli isimler 0850’li isimler ile başlayan hatlar dahilinde insanları arıyor ve bağlantıları olmamasına rağmen Google ile çalıştıklarını söyleyerek çok fazla kişiye ulaşıyorlar ve bu sayede reklam verme vaadiyle insanları dolandırıyor. Vaatler ise reklam kaydı oluşturmak ve bu sayede çok daha üst sıralarda çıkmak oluyordu. Bu yüzden de insanlar haliyle indirimli ödeme seçenekleri üzerinden reklam yaptırmak istediği için bu tuzağa düşüyordu.

Dolandırıcıların kullanıcılardan para almak için EFT veya faturalı hatta eklenen ücret üzerinden işlem yaptığı keşfedildi. Bu şekilde 36 farklı firmadan 1 milyon TL kadar haksız kazanç elde ettiği tespit edilen şüpheliler, önümüzdeki süreçte mahkemede yargılanacak. Yani sadece 36 farklı firmadan 1 Milyon TL kadar para kazanan hırsızlar, dolandırma yöntemlerini çok iyi gizlese ve planlasa da yine yakalandılar. Süreç olarak mahkemede yargılanacak olan bu kişiler için, son yıllarda artan internet kullanımı ile ilgili suçlar çok büyük bir detay yaratıyor.

 

Yorum Yap

Yorum Yap