1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji Haberleri
  3. SpaceX Uzaya İnsan Gönderen İlk Özel Şirket Oldu

SpaceX Uzaya İnsan Gönderen İlk Özel Şirket Oldu

SpaceXFalconUzay

 

Elon Musk’un sahibi olduğu SpaceX uzaya ilk kez insan gönderen özel şirket unvanına sahip olarak tarihe adını yazdırdı.

Fırlatma ABD’nin Florida eyaletinde bulunan Kennedy Uzay merkezinde 27 Mayıs tarihinde yapılacaktı. Yapılan incelemeler sonucunda hava şartlarının fırlatma için uygun olmadığı düşünülerek bu tarih 30 Mayısa ertelenmişti.

Crew Dragon isimli kapsül, SpaceX’in ürettiği Falcaon 9 roketiyle beraber Robert Behnken ve Douglas Hurley adlı iki astronotu Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) götürecek. Fırlatma 30 Mayıs 2020 tarihinde Türkiye saati ile 22:22’de gerçekleştirildi. Fırlatma sonrasında Falcon 9 roketi, astronotları taşıyan Crew Dragon kapsülünü yörüngeye ulaştırdıktan sonra dünyaya geri döndü. Denizdeki otonom gemiye başarılı bir iniş gerçekleştirdi. Roketin fırlatma anı bir çok sosyal medya hesabında canlı olarak izleyicilerle buluşturuldu. NASA’nın da Twitter hesabından canlı yayınladığı fırlatışı 2 milyonu aşkın insan takip etti.

 

Bob Behnken ve Doug Hurley, ABD Hava Kuvvetlerinde görev almış emekli iki pilot. Bob Behnken 49 yaşında 708 saatten fazla uzayda kaldı ve 708 saatin 37 saatini ise uzayda yürüyüş yaparak geçirdi. 53 yaşındaki Douglas Hurley ise 683 saatini uzayda geçirdi. Bu iki tecrübeli astronotlar kariyerlerinin en önemli görevleri için bir araya geldiler

NASA’nın sponsor olduğu SpaceX projesi başarılı bir şekilde sonuçlanır ve Crew Dragan kapsülün içindeki iki astronot Uluslararası Uzay istasyonuna ulaştırırsa, NASA Rusya’ya astronot başına ödediği 85 milyon dolarlık masraftan kurtulmuş olması bekleniyor. NASA, 2011 yılından itibaren insanlı uçuş projeleri askıya aldığı için, Uluslararası Uzay İstasyonuna Rusya’ya ait Soyuz uzay araçlarını kullanıyordu. Bu sponsor oldukları proje başarılı olursa NASA büyük bir yükten kurtulmuş olması bekleniyor.

SpaceX firması bu proje için ve kapsülün inşa ve testi için 6 yılını verdi. NASA’nın sponsorluğu ile birlikte 3 milyar doların bir bütçe alan SpaceX firması yaptığı bu başarılı uçuş ile adeta güven tazelemiş oldu.

TRUM VE YARDIMCI PENCE’DE SPACEX FIRLATIŞINI İZLEYENLER ARASINDAYDI

ABD Başkanı Donald Trump Ve Başkan Yardımcı Mike Pence, Kennedy Uzay Üssünden yapılan bu fırlatışı canlı canlı yerinden takip etti.

 

Yorum Yap

Yorum Yap