1. Ana Sayfa
  2. İnternet Haberleri
  3. SpaceX Fırlatması İleri Bir Tarihe Ertelendi

SpaceX Fırlatması İleri Bir Tarihe Ertelendi

SpaceX Fırlatması

SpaceX bu kez, Intelsat şirketi namına yüksek bir yörünge üzerinde iletişim ordusu başlatacak. SpaceX, 49 saat içerisinde 2 roket fırlatmasının üzerinden yalnızca bir hafta sonra yeniden gerçekleşecek. SpaceX’in “çift kafalı” hafta sonundan sonra SpaceX Fırlatması İleri Bir Tarihe Ertelendi 

SpaceX Fırlatması İleri Bir Tarihe Ertelendi

Uzaya araç fırlatmak ve onu sapasağlam geri getirme işlevini üstlenen şirket olan SpaceX, fırlattığı araçlarla gündemlere gelmişti. Son günlerde pek çok SpaceX lansmanının da aksine roket kalkıştan inişe geçmeyecek. Yapılan değişikliğin en önemli sebebi de şirketin uydu göreviyle alakalıdır. Intelsat 35e adına sahip olan SpaceX uydusu, şimdiye dek en ağır uydular arasında bulunuyor.

Yeryüzünden 22.000 mil uzaklıkta bulunan Jeostazik yörünge adına sahip olan uydu, Dünya üzerinde yüksek bir yörüngede bulunacak. Uzaklık ve ağırlık birleşince Falcon 9, uyduyu gitmesi yere götürebilmek adına çok yakıt harcamak zorunda kalacak. Dolayısıyla da kontrollü iniş yapmak için çok fazla gücü kalmayacak. Yani uydu gidebilecek fakat gelemeyecek.

 

Eğer gidiş görevi pazartesi günü gerçekleşirse şirketin iki hafta içerisinde gerçekleştirdiği üçüncü bir fırlatma olacak. Bu durum ise SpaceX için oldukça önemli. Çünkü, şirketin her yıl yapacağı fırlatma sayısı, tek basamaklı bir sayıya ya da belirli bir düzineye tekabül eder. Geçen yıl SpaceX toplamda sekiz fırlatma yapmış ve başarıyla tamamlamıştı. Bu yıl firma, bu sayıya yılın yarısında ulaştı.

Önerilen Yazı
Meteor Düşmesi Nedir? Türkiye’ye Meteor Mu Düştü?

Şirket her ne kadar bu kez iniş görevi yapamayacak olsa bile bu yıl yaptığı ve yapacağı roket fırlatmalarıyla büyük başarılara imza atacak. Şuana dek Spacex, 13 roket fırlattı ve 13 ünde de başarılı bir iniş yaptı.

SpaceX Fırlatması Ne Zaman

Normal şartlarda 27 Mayıs 2020 için planlanan fırlatma kötü hava şartları nedeniyle 30 Mayıs 2020 tarihine ertelendi.

 

Yorum Yap

Yorum Yap