1. Ana Sayfa
  2. İnternet Haberleri
  3. Sosyal Medya Sansürü Kızışıyor! Markalar Reklamları Kesti!

Sosyal Medya Sansürü Kızışıyor! Markalar Reklamları Kesti!

facebook-israel-censorship

Sosyal medya sansürü kızışıyor ve pek çok marka reklamını kesti. Coca-cola’dan tutun da Honda, Ford, Starbucks, Microsoft gibi firmaların hemen ardından Playstation da sosyal medya reklamlarını askıya aldı!

Facebook tarafından yapılan kayırma durumları kendini büyük bir boykota ulaştırdı! Sony tarafından yapılan açıklamaya göre, Facebook üzerinde pek çok firmanın reklamlarını iptal etmesine neden olan #StopHateForProfit isimli kampanyaya katıldı! Facebook üzerinde yaşanan nefret söylemi durumu, Facebook tarafından adeta desteklenince markalar tavır aldı.

Twitter, Twitch gibi siteler, nefret söylemlerini engellemek adına farklı çalışmalar yapıp kendileri oto kontrol bünyelerini oluşturuyor ve daha huzurlu bir ortamın danışmanlığını yapıyor. Facebook ve Instagram gibi sosyal medya platformlarında ise işler biraz daha farklı işliyor. Nefret söylemi ve yanlış bilgi paylaşımı konusunda henüz Facebook ve Instagram bir şey yapmıyor. Bu yüzden de önem vermeyince eleştirilerin odağı oluyor.

Sony tarafından bu kampanyaya yapılan bu denli bir kesit, pek çok kişi tarafından olumlu karşılandı. PS5 ile ilgili yeni tanıtımlarla birlikte organize edilen pek çok çalışma, düzenli reklama ihtiyaç duyuyor. Dünyanın en yüksek etkileşimini sağlayan platformlar için reklam vermeme düşüncesi, kullanıcılar için oldukça önemli görüldü ve bu sürece dair de geniş bir çalışma yapıldı!

Sosyal medya sansürü Microsoft’u da karıştırdı!

Sosyal medya sansürü konusunda Microsoft da bu konuya dair bir çalışma yapacak gibi görünüyor. Bloomberg haberine bakarsak, firmanın Temmuz ayı boyunca Facebook ve Instagram üzerindeki bütün reklamlarını durdurma kararı alması ama bunu yaparken Facebook ile süren Facebook Gaming anlaşmasının devam etmesi durumu, biraz kafa karıştırıyor gibi görünüyor.

Sony gibi alanında uzman ve büyük pek çok marka Facebook üzerinden reklamını çekse dahi, şirketin CEO’su tarafından yapılan açıklama yok. Yani Mark Zuckerberg henüz bir adım atmak istemiyor ve bu durumda pasif kalıyor oldukça. Yeni kurallar da getirmek istemiyor haliyle bu yüzden.

Sosyal medya ve diğer bütün alanlar, son dönemlerde nefret sansürü ile ilgili olarak ön plana çıkarılıyor ve bu süreçlerde başka detaylar organize ediliyor. Bu yüzden bakalım yeni süreçler ve yasaklar nasıl ilerleyecek!

Yorum Yap

Yorum Yap