1. Ana Sayfa
  2. Genel Haberler
  3. Sosyal Medya Kısıtlaması Düzenlemesi İçin ABD ve Fransa İnceleniyor

Sosyal Medya Kısıtlaması Düzenlemesi İçin ABD ve Fransa İnceleniyor

Sosyal Medya Kapanacak mı?

Sosyal medya kısıtlaması ile ilgili olarak yapılan çalışmalarda inceleme süreçleri başladı. Türkiye için yapılacak olan sosyal medya düzenlemesi konusuna dair ABD ve Fransa üzerideki örnekler inceleniyor. İletişim Başkanlığı tarafından yapılan bu çalışmalarla ilgili olarak yeni bir adım var. Fransa üzerinde konuyla ilgili nasıl yasalar çıkarılmış ya da neler yapılmış ve bunlar nelermiş gibi konulara göz atılıyor.

Türkiye üzerinde ortalama 1 haftadır gündemi meşgul eden olaylardan birisi de bu sosyal medya uygulamaları oluyor. Bu konuda yasal bir düzenleme üzerinde çalışıldığını söylememiz mümkün. Yapılan açıklamalara bakılırsa bir an önce yeni bir girişim yapılacak ve bu düzenlemeler ön plana çıkarılacak. Fransa ve ABDü zerindeki yasalar incelenerek bu konuyla ilgili ön plana çıkarılan bir seçenek oluşturalacak.

Sosyal medya kısıtlaması için yasa hazırlanıyor!

Söz konusu kısıtlama ile ilgili yasada gerçek kimliğin belirlenebilir olması konusu çok önemli. Bu da hukuki sorumluluk ile ilgili olarak söylediklerinin farkında olan bir kullanıcı anlamına geliyor. Bu konuda İletişim Başkanlığı tarafından yürütülen işlemlerle ilgili olarak ön plana çıkarılan çözümleri sizlere sunuyor. ABD ve Fransa ile ilgili yapılan çalışmalar da oldukça ilgi çekecek bir seviyede dersek doğru olur. Bu yüzden Fransa ve ABD ile ilgili yapılan bu inceleme konusu hepimiz için önemli bir seçenek yaratacaktır.

Fransa ve ABD yasaları sonuna kadar kullanıyor!

ABD ve Fransa üzerinde İçişleri Bakanlığı her türlü yetkiyi yürütme hakkına sahip. Raporlara baktığımız zaman 2015 senesinde çıkan bir yasaya terörizm ile ilgili tüm sitelere erişim engeli verilmişti. Bu konuda sadece Google değil, bütün sosyal medya siteleri de engellenebiliyor. Yani bir şekilde terörizm konusunda çalışmaları engellemek önemli olabiliyor.

Çocuk istismari ve terör içeren içerikler 1 saat içerisinde kaldırılması gerekiyor. Bu kapsamlara uymayan herkes için 250 bin Euro fiyata kadar cezalar olabiliyor. Bu da haliyle insanların paylaşımları konusunda daha dikkatli hareket etmesi anlamına geliyor. ABD hükümeti sosyal medya ile ilgili olarak yapılan bütün paylaşımlarda kişileri sorumlu tutuyor. 18 yaşından küçük kişileri müstehcen sitelere dahil etmemek amacıyla yapılan yasalarda ABD aktif bir çalışma yürütüyor. Haliyle bu konuda sosyal medya platformunun kendisi de sorumlu olabiliyor. Bu yüzden düzenli bir kullanım gerekiyor.

Yorum Yap

Yorum Yap