1. Ana Sayfa
  2. Genel Haberler
  3. Son Dakika! Sosyal Medya Düzenlemesi Yasası Kabul Edildi! İşte Maddeler!

Son Dakika! Sosyal Medya Düzenlemesi Yasası Kabul Edildi! İşte Maddeler!

2020-07-24_11-32-47

Sosyal medya düzenlemesi çalışmaları konusunda flaş gelişme var! Temmuz ayı içerisinde yapılan sosyal medya çalışmaları ile birlikte geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunulan yeni düzenlemeler, kabul edildi. Bugün TBMM Adalet Komisyonunda kabul edilen bu yasa, oldukça ilgi çekiyor gibi görünüyor. Bu yasaya göre bazı yeni düzenlemeler karışımıza çıkıyor diyebiliriz.

Almanya üzerinde yürürlükte olan Netzdg yasası örnek alınarak hazırlanan bu yeni yasa, 1 milyondan fazla kullanıcısı bulunan şirketlere büyük sorumluluklar yüklüyor. Bu sorumluluklar ile ilgili sıkıntı yaşayan firmalar ise ciddi yaptırımlarla karşılaşacak gibi görünüyor.

Sosyal medya düzenlemesi yasası ile ilgili detaylar!

Yasanın tam adı “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun” şeklinde Adalet Komisyonu’ndan geçti. Bu yasayla ilgili olarak geniş bir duyuru çalışması işletiliyor ve bu konuyla ilgili de detaylı bir çalışma karşımıza çıkıyor. Daha rahat, etkin ve estetik bir dilde ilerleyecek olan bu yasa ile ilgili, herkesin bir söylentisi var diyebiliriz.

İnternet ortamında sosyal etkileşim amacıyla metin, görüntü, ses, konum gibi içerikleri oluşturmalarına, görüntülemelerine veya paylaşmalarına imkan sağlayan gerçek veya tüzel kişiler, “sosyal ağ sağlayıcı” olarak tanımlanacak. Verilen yükümlülüğü yerine getirmeyen sosyal ağ sağlayıcılar, 10 ila 100 bin TL’den 1 ila 10 milyon TL’ye kadar para cezasına çarptırılacak.

Suç unsuran her bir detay tekrar revize edilebilecek ve platform ya da üretici tarafından kaldırılabilecek. Yani içerikler sürekli olarak kaldırılabilecek. Şayet kaldırılmaz ise engellenecek ve bir şekilde çözüm üretilecek.

Sosyal ağ sağlayıcılarla ilgili yükümlülükler nedir?

sosyal medya düzenlemesi
sosyal medya düzenlemesi

Şayet ülkemizde 1 milyondan fazla kullanıcısı bulunuyor ise, o şirket Türkiye üzerinde temsilci açmak zorunda kalacak. Bu kişinin bilgileri platformda herkese açık şekilde görülecek ve BTK ya bildirilecek. Ajajns yapısı olmayacak ise, kişi olacak ise bu kişi de TC vatandaşı olmak zorunda.

BTK tarafından yapılan bildirimlerden sonra 30 gün içerisinde temsilicisini belirlemeyen şirketlerle ilgili 10 Milyon TL para cezası kesilecek ve bu cezayı ödeyene kadar iş yapamayacak platform. Tabi hala temsilci belirlenmez ise de 30 Milyon TL tutarında yeni ceza verilecek. Bu cezalar oldukça sert olduğu için şirketlerle ilgili yapılacak olan çözümler bu şeklide karşımıza çıkıyor diyebiliriz.

Temsilci yükümlülüğünü 30 gün daha yerine getirmeyen sosyal ağ sağlayıcılarının 3 ay boyunca reklam vermesi yasaklanacak. Eğer şirket hâlâ temsilci belirlemediyse BTK, ilgili platformun bant genişliğini %50 oranında daraltacak. Talebin karşılanmaması durumunda bu kez bant genişliği %90 oranında daraltılacak.

Yorum Yap

Yorum Yap