1. Ana Sayfa
  2. Yazılım Haberleri
  3. SEO nedir ? Seo’nun Youtube Videolarında İzlenme Arttırma Yolları

SEO nedir ? Seo’nun Youtube Videolarında İzlenme Arttırma Yolları

Businessman Suggested Effective 'seo' Optimisation Approach. Han

Youtube portalı her konu için gerçekten rekabeti yüksek bir alandır. Sizin videolarınızın diğer kullanıcı videolarından ayıran en büyük fark kuşkusuz SEO (Search Engine Optimization) yani arama motoru optimizasyonudur.

Seo mantığından kısaca bahsetmek gerekirse adından da anlaşılacağı üzere arama motorlarında en üst sıraya çıkmamızı sağlayan tekniktir.

En büyük arama motoru olan Google kullanıcılarına en iyi sonucu getirmek için belirlediği kriterler vardır. Bu kriterlere en çok sahip olan site veya video kullanıcı aramalarında ilk sıralarda çıkmaktadır.

SEO nedir ? Seo’nun Youtube Videolarında İzlenme Arttırma Yolları

Şimdi bir video örneği üzerinden gidelim.

Youtube studio paneline video yükledikten sonra karşımıza ilk etapta 4 adet bölüm çıkmaktadır.

Bunlar sırası ile başlık, açıklama, küçük resim ve etiketler bölümüdür.

Birinci bölüm: BAŞLIK

İlk olarak başlık bölümüne yazacağınız yazı Google ve Youtube arama motorunda ilk sıralarda çıkması ve aynı zamanda kullanıcıda merak uyandırması gerekmektedir.

Örneğin bir film yüklemek istiyorsunuz. Evet aynı filmin videosunu belki onlarca kişi yüklemiştir.

Tut yüreğimden anne filmini ele alalım. Ben bu videoyu Youtube kanalıma yüklemeden önce bir çok kişi yüklemişti. Ben başlığımı yazarken SEO yapısına uygun olması için filmin adını yazdım. Sonrasında ise bulunduğumuz yılı yazdım. Bunun sebebi hemSEO gereği olan en güncel verileri içeriyor olması hem de kullanıcıların en yeni videoları izlemek istemesidir.

Ardından kullanıcıların en çok arattığı kelime olan “yerli film” kelimelerini ve full izle, hd izle gibi en çok aranan diğer kelimeleri ekledim.

Not: Unutmayın çok kelime yazmak sizi aşağıya çeker. O sebepten dolayı kısa ve anahtar kelimelerin en çok aratıldığı kelimeleri yazmanız gerekmektedir.

İpucu: Başlığın sonuna #yerlifilm yada #yabancıfilm yazmanız hashtag getireceği için sizi bir adım öne taşıyacaktır.

Buraya kadar olan yazımızda ki çıkan sonuç ise Tut Yüreğimden Anne 2019 Yerli film izle #yerlifilm olarak çıkmaktadır. Bu şekilde başlık bölümünü tamamlamış oluyoruz.

Sizde yüklediğiniz videonuzun konusu üzerinden bu mantık yapısı ile başlık belirlemelisiniz.

İkinci bölüm: Açıklama

Açıklama kısmında ise ilk satıra mutlaka yukarıda yazdığınız başlığın aynısını yazmanızı ve ardından alt satıra geçmenizi tavsiye ederim.

Akabinde film ise internetten bulduğunuz konusunu ve oyuncularını yazmanız, eğitim ya da oyun videosu ise min. 50 kelimelik içerisinde videonuzun konusunun geçtiği açıklama yazmanız gerekmektedir. Google, bu şekilde kullanıcıya en iyi sonucu göstermek için açıklamanızı da baz almaktadır.

Ve son olarak açıklama bölümünün altına yine #hashtag koymanız youtube içerisinde videonuz oynatılırken başlığın üstüne çıkmanızı sağlayacaktır. Bu şekilde hashtag bölümüne yazdığınız kelime youtube yada Google üzerinde aratıldığında sizi bir adım daha öne çıkaracaktır.

Üçüncü bölüm: Küçük resim

Bu bölümünde ise Seo dışında yalnızca kullanıcıların youtube arama listesinde sizin videonuzun gözüne çarpması için etkili ve farklı bir resim olması gerekmektedir.

Youtuberların videolarına dikkat ederseniz video resimleri her zaman dikkat çekici ve farklıdır.

Dördüncü bölüm: Etiketler

Evet bu bölüm kesinlikle SEO adına en önemli yerdir. Burayı doldururken mutlaka bir ya da max. İki kelimeler yazılması gerekmektedir. Kelimeleri yazdıktan sonra virgül koyarsanız etiketi kapatarak yenisine başlayacaktır. Bunun sebebi ise burada yazılanların kullanıcılar tarafından görünmemesidir. Siz burada tamamen Google botlarına videonuzu tanıtıyorsunuz.

Örnek vermek gerekirse Tut yüreğimden anne filmi için Tut Yüreğimden Anne,tut yüreğimden anne şarkısı,tut yüreğimden anne full izle,tut yüreğimden anne film müziği,tut yüreğimden anne fragman,tut yüreğimden anne şarkı,tut yüreğimden anne fon müziği gibi etiketler Google aramalarında sizi önde çıkartmak için yeterlidir. Buraya 2020 filmleri gibi etiketlerde koyarak 2020 filmlerini aratan bir kullanıcıya sizin videonuzun gösterilmesini sağlayabilirsiniz.

Önerilen Yazı
Apple’ın Yeni İşlemcisi Silicon Intel’e Rakip Olacak
Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 5 ay önce

    SEO’nun YouTube olanı gerçekten normalden çok farklı. Değerli bilgiler vermişsiniz. Video dosyasında ve öne çıkarılan resim dosyasının adında anahtar kelime olması da faydalı gibi bir teori de vardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir