1. Ana Sayfa
  2. Genel Haberler
  3. Scope AR ve ServiceMax işbirliğine gidiyor
Trendlerdeki Yazı

Scope AR ve ServiceMax işbirliğine gidiyor

maxresdefault

Kurumsal seviyede artırılmış gerçeklik (AR) çözümleri sağlayıcısı olan Scope AR,  endüstriyel iş süreçleri için görsel bir bilgi tabanı oluşturmak için varlık merkezli saha hizmeti yönetimi çözümleri sağlayıcısı ServiceMax ile ortaklık kurduğunu duyurdu.

Güvenilir bir teknoloji ortağı olarak, Scope AR’nin WorkLink platformu, iş emirlerinin daha verimli ve doğru bir şekilde tamamlanmasına yardımcı olmak için saha hizmeti teknisyenlerine gerçek zamanlı bilgiler sağlamak için ServiceMax’ın Saha Servis Yönetimi (FSM) platformuyla entegre olacaktır. Scope AR’ye göre, kullanıcılar artık ayrıntılı artırılmış gerçeklik çalışma talimatlarına ve canlı, uzaktan yardım çağrılarını başlatma yeteneğine sahip olacak ve kurumsal organizasyonlar artık çalışma talimatı katalogları oluşturarak uzman bilgilerini yakalayıp ölçekleyebilecek.

Satış Başkan Yardımcısı Dave Gosch, “AR, sektörler arasında saha hizmetinde artan beceri açığını kapatmaya yardımcı olmak için benzersiz bir konumdadır ve talep üzerine bilgi aktarımı sağlayabilir ve çalışanları herhangi bir görevde çok kısa bir eğitim süresiyle uzman olmaları için güçlendirebilir” dedi. ve Kapsam AR’de Çözümler. “ServiceMax İş Ortağı Programının bir parçası olmaktan ve FSM platformlarının değerini genişletmekten heyecan duyuyoruz.”

Scope AR, sahada artan verimliliklerin ötesinde, ortaklığın işletme düzeyinde faydalar sağlamaya da yardımcı olacağını ekledi. Şirkete göre, her iki platformda mevcut olan verilerden elde edilen bilgiler, işin gerçekte nasıl tamamlandığına dair kapsamlı bir görünüm sunarak sürekli iyileştirme alanlarına veya ek eğitime ihtiyaç duyulabilecek yerlere görünürlük sunabilecek. Scope AR, ek olarak, kurumsal kuruluşların bir bilgi havuzu oluşturmak için çalışma talimatı kataloglarının oluşturulmasından yararlanarak, uzaktan çalışmanın ve artan beceri boşluklarının bazı kısıtlamalarının üstesinden gelmelerine olanak tanıdığını ekledi. Dahası, şirketler, bir işçi emekli olduktan sonra kalıcı olarak erişilebilecek uzman bilgilerini muhafaza etme ve ölçeklendirme becerisine sahip olacak.

ServiceMax Küresel Müşteri Dönüşümü Başkan Yardımcısı Joseph Kenny şu yorumda bulundu: “AR’den yararlanan görsel iş talimatları, hem acemi hem de uzman ön saflardaki çalışanlara nihai bilgi aktarımı biçimi sağlayarak, işi daha hızlı gerçekleştirmelerine yardımcı olarak genel iş çevikliğini artırıyor. ” “Bu deneyimi etkileyen tüm sistemlerin entegrasyonu ile – saha hizmeti yönetimi ve öğrenme ve geliştirmeden yetkinlik yönetimi, ekip iletişimleri ve artık AR çalışma talimatlarına kadar – kuruluşlar nihayet optimize edilmiş hizmet ve beceri yönetimine ulaşabilirler.”

WorkLink’in ServiceMax FSM platformuyla nasıl entegre olduğu hakkında daha fazla bilgi edinmek için, lütfen Scope AR‘nin web sitesini ziyaret edin.

Yorum Yap

Yorum Yap