1. Ana Sayfa
  2. Genel Haberler
  3. Sağlık Bakanlığı yeni önlemleri açıkladı

Sağlık Bakanlığı yeni önlemleri açıkladı

THY uçuş planı

Ramazan Bayramı’nda COVID-19 sebebiyle sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti. 27 Mayıs 2020 tarihi itibarıyla bu yasak kaldırıldı. Şimdi ise Sağlık Bakanlığı yeni önlemleri devreye soktu. Bu yeni önlemler ve yapılması gerekenler yazımızda.

Sağlık bakanlığı rehberini güncelledi!

Sağlık bakanlığı eski önemlerin yer aldığı kitapçık ve sayfaları güncelledi. Rehberine güncelleme getiren Sağlık Bakanlığı, bu rehberini ilk kez bugun yayınladı. Peki bu rehberin içeriği me? Bu rehber 11 farklı sektör için birçok tavsiyeyi bir arada bulunduruyor. ‘COVİD-19 Sağlık Yönetimi ve Çalışma Rehberi’ adı verilen bu rehber farklı sektördeki kararları farklı başlıklar altında inceliyor.

Yayınlanan bu rehberde beyaz eşya ve mobilya mağazalarında, kozmetik mağazalarında, benzin istasyonlarında, marketlerde oto yıkamalarda, oto servislerde, tamirhane ve lastikçilerde, oto galeri ve oto kiralama işletmelerinde ve bunların yanında, ofis ve büro sisteminde faaliyet gösteren tüm işletmelerde, emlakçılar ve gayrimenkul danışmanlık ofislerinde, elektronik ve telekom mağazalarında ve tesisatçılarda uyulması gereken yönergeler ve alınması gereken tedbirler paylaşıldı.

Önerilen Yazı
Sokağa Çıkma Kısıtlaması Ne Zaman Kalkıyor?

Fiziksel satış yapan beyaz eşya ve mobilya mağazalarında, çalışanlar ve müşteriler dahil 4 metrekareye en fazla 1 kişi olacak şekilde içeriye müşteri alınması gerekiyor. Kozmetik ve parfümeri mağazalarında ise iş yeri girişinde müşteriler tarafından zorunlu olarak kullanılmak üzere el dezenfektanı veya en az yüzde 70’lik alkol içeren kolonya bulundurulması gerektiği rehberde yer alan ifadeler arasında.

Benzin istasyonlarında ise maskesiz müşterilerin içeri alınmaması, yine market ve süpermarketlerde aralıklı olarak sosyal mesafenin korunması ile ilgili anonsların yapılması gerektiği, uymayanların uzaklaştırılması gerektiği de rehberde bahsedilenler arasında. Bu kural zaten önceki önlemler ışığında yine devam ettirilen önlemler arasında yer alsa da dikkat edilmesi gereken önemler arasında yer alıyor.

 

Yorum Yap

Yorum Yap