1. Ana Sayfa
  2. Güncel Haberler
  3. Sağlık Bakanlığı Okullarda Alınacak Tedbirler Listesini Oluşturdu

Sağlık Bakanlığı Okullarda Alınacak Tedbirler Listesini Oluşturdu

saglikbakanligiokul

Geçtiğimiz aylarda ülkemizde korona virüsü hastasının görülmesiyle beraber eğitim öğretime ara verilmişti. Tabii ki bu süreçte öğrenciler uzaktan eğitimle eğitimlerine devam ederken Sağlık bakanlığı okullarda alınacak tedbirler listesini de hazırladı. MEB tarafından yapılan açıklamaya göre 31 Ağustos tarihinde okullar açılacak ve eğitim öğretime ülke genelinde devam edilecek. Peki bu konuda hangi tedbirler alınacak?

Sağlık Bakanlığı Okullarda Alınacak Tedbirler Listesini Hazırladı

Ortaya çıkan yeni virüsün bulaşma olasılığı çok yüksek olduğu için okulda okul yönetimine, velilere, öğretmenlere ve öğrencilere çok iş düşüyor diyebiliriz. Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan tedbirlerin yanı sıra, bir de taahhütname bulunuyor. Eğer öğrencisinde korona virüs belirtisi varsa, veli öğrencisini okula göndermeyeceğine dair söz verecek ve bu konuda taahhütname imzalayacak.

Sınıf içerisinde 4 metrekareye bir öğrenci düşünülürken öğrenci ve öğretmenlerin tümü maske takacak. Ayrıca lavabolarda koridorlarda ve ulaşılabilecek her yerde al antiseptiği bulunacak. Sınıf içerisinde 1 metre sosyal mesafe kuralına uyulacağı gibi, aynı kurallar kantin gibi ortak kullanım alanlarında da fazlasıyla geçerli olacak.

Üniversiteler Açılacak Mı?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre ilk ve ortaöğretim kurumları 31 Ağustos tarihinde açılışı yapacak. Şu an YÖK tarafından herhangi bir açıklama gelmediği için üniversitelerin durumunu net olarak bilemiyoruz. Ancak Sağlık Bakanlığı’nın oluşturduğu tedbirler, üniversitelerde de uygulanırsa ancak o zaman üniversitelerin de açılacağını görebiliriz.

İlerleyen günlerde YÖK tarafından da mutlaka bir açıklama yapılacaktır. Ayrıca okulların açılma zamanının daha çok olduğunu düşünürsek, bakanlıkların yeni verileri inceleyerek karar vereceğini de söyleyebiliriz. Yani 2 aylık korona virüs tabloları takip edilecek ve açılış tarihlerinde net kararlar ancak bu şekilde alınabilecek. Bakalım ilerleyen günlerde alınan tedbirler yeterli olacak mı, tedbirlere yeterince uyum sağlanacak mı?

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Teknoloji Teknolojidir. Bana Aksini Söyletemezsiniz.

Yorum Yap