1. Ana Sayfa
  2. Genel Haberler
  3. Sağlık Bakanlığı Açıkladı: Koronavirüs Testinde Yeni Kriterler Ne?

Sağlık Bakanlığı Açıkladı: Koronavirüs Testinde Yeni Kriterler Ne?

koronavirüs testi

Koronavirüs salgını hayatımızda büyük bir yer edinmişken bir kısmımız da bu hastalığa yakalanıp yakalanmadığımızı düşünüyoruz. Geçmişte test yapmak için ateş, öksürük gibi kriterler aranırken bugün ise bu kriterler değişti. Koronavirüs testi kriterleri neler? Detaylar yazımızda.

Koronavirüs Testi Kriterleri

Geçmişte hepimizin bildiği gibi koronavirüs testi ateşi olan kişilere, öksüren kişilere ya da virüslü kişilerle teması olduğu bilinen kişilere yapılıyordu. Bugün ise virüsün değişime uğraması ve yaz ayları sebebiyle ateş ölçümünün bazen doğru sonuçları verememesi sebebiyle testin kimlere yapılabileceği de Sağlık Bakanlığı kararı ile değişti.

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan yeni açıklama ile birlikte bundan böyle kişinin ateşi olmasa da boğaz, baş ve kas ağrıları ile tat ve koku kaybı belirtilerinden herhangi biri varsa semptom gösteren kişiye ve çevresine koronavirüs testi yapılacak.

Önerilen Yazı
Türk Işın Tedavi Yöntemi Umut Veriyor

Sağlık Bakanlığı tarafından atılan bu adımın koronavirüs vakalarını daha hızlı tespit edeceğini düşünmekteyiz. Sonuç olarak ateş ve öksürük her vakada gözüken semptomlardan değildi. Hiç semptom göstermeyen vakalar da elbette ki var ama her vatandaşa test yapmak mümkün olmayacağından dolayı testi kapsayan semptomları daha çok genişletmek doğru bir karar olacağa benziyor.

Belirti Göstermeyen Koronavirüs Vakaları Arttı

Salgın ile mücadele devam ederken de belirti göstermeyen koronavirüs vakalarının sayısı her geçen gün artıyor. Bundan yaklaşık bir hafta önce Güney Kore’nin yapmış olduğu bir çalışmaya göre, herhangi bir belirti göstermeyen koronavirüs vakalarının sayısı yaklaşık %30 civarında. Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan ise bu rakamın %45 civarlarına kadar çıkabildiğini söyledi. Sonuç olarak temastan ve kapalı ortamlardan mümkün olduğunca kaçınmak, her zaman söylenen önlemleri almak bizlere fayda sağlayacaktır.

Peki sizler yeni test kriterleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Yorum Yap

Yorum Yap