1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji Haberleri
  3. Ryzen 5 3500 İşlemcisi Hakkında Yeni Bilgiler Ortaya Çıktı

Ryzen 5 3500 İşlemcisi Hakkında Yeni Bilgiler Ortaya Çıktı

Ryzen-5-3500

Son günlerde AMD’nin düşük bütçeli pazara yönelik satış yapmak için yeni bir işlemciyi piyasaya süreceği iddia edildi. İddiaya göre piyasaya sürülecek olan Ryzen 5 3500 işlemcisi, 6 çekirdek ve 6 thread’e sahip olacak.

AMD, Zen 2 mimarisi ile daha önce piyasaya sürdüğü donanımlar sayesinde yüksek bir ivme yakalamış oldu. Yeni gelen haberlere göre ise AMD, 6 çekirdekli bir yongayı satışa çıkarmayı hedefliyor. Yeni ürünün fiyatının uygun olması için SMT desteği bulunmayacağı tahmin ediliyor. Böylelikle daha ucuza ürünü mal ederek herkesin düşük bütçelerle ürüne sahip olması hedefleniyor.

Ryzen 5 3500

AMD Ryzen 5 3500

Özellikle piyasaya sürülecek bu işlemci ile AMD, daha düşük bütçeli bilgisayar kullanıcılarını hedef kitlesi alıyor. Bu durum ülkemizdeki bilgisayar kullanıcıları için de önemli bir gelişme olarak görülüyor. Zira ülkemizde dövizin yüksek seviyelere çıkmasından dolayı dizüstü bilgisayarlar olsun, toplama masaüstü bilgisayarlar olsun fiyatları çok yüksek seviyelerde olduğu için herkes tarafından satın alınması pek olası gözükmüyor ne yazık ki. Eğer oyun düşkünü iseniz satın alacağınız bilgisayarın donanımı güçlü olmak zorunda. Bu da yüksek bütçeli bilgisayarlar demek anlamanı geliyor. İşte bu yüzden bir çok insan maliyet yüzünden daha düşük donanımdaki bilgisayarları tercih ediyor.

Bu durumu gören AMD, düşük bütçeli bilgisayar kullanıcıları için yeni bir ürünü piyasaya sunmaya hazırlanıyor. Son günlerde çıkan bu iddia, düşük bütçeli bilgisayar kullanıcılarını heyecanlandırdı. Edinilen bilgilere göre AMD’nin piyasaya yeni süreceği işlemci olan Ryzen 5 3500 6 çekirdek, 6 thread ve 3.6 GHz temel hız ile maksimum 4.1 GHz hıza sahip olacak. Bu yüzden Ryzen 5 3500, Ryzen’ın ürettiği üçüncü nesil işlemciler arasında bulunan “Simultaneous Multi-Threading” desteğine sahip olmayan ilk işlemci olarak piyasaya sürülecek.

Yeni ürünün fiyatının ise ne kadar olacağı henüz kesin belli değil. Şuan halihazırda piyasada bulunan AMD’nin 6 çekirdekli ve 12 thread’e sahip olan Ryzen 5 3600 işlemcisinin fiyatı yaklaşık 1,500 TL. Bu fiyat göz önüne alınarak AMD’nin piyasaya yeni süreceği işlemci Ryzen 5 3500’ün, 1.000 – 1200 TL arasında olması bekleniyor. Yeni işlemcinin piyasaya sürülmesi ile özellikle ülkemiz gibi bilgisayar donanımlarının pahalı olduğu piyasalarda bu durum heyecanla bekleniyor.

Yorum Yap

Yorum Yap