1. Ana Sayfa
  2. Yazılım Haberleri
  3. Root Nedir? – Android Cihazlara Root Nasıl Yapılır?

Root Nedir? – Android Cihazlara Root Nasıl Yapılır?

Android-Root

Android cihaza root atmak demek, sistem dosyalarının her türlü değişikliğin yapılmasına imkân tanımak demektir; bu da sistemde çeşitli değişikliklerin yapılabilmesine ve root erişimi gerektiren uygulamaların kullanılmasına olanak tanır. Peki Root nedir? Android Cihazlara Root Nasıl Yapılır konusunu detaylı olarak inceledik. Detaylar yazımızda.

Root Nedir?

İşletim sisteminde halihazırda bulunan ya da Play Store’daki uygulamaların yapamadığı işlemler olabilir. Bu işlemler sistem kök dizinine erişilerek yapılan işlemler olabilir ve sistem güvenlik nedeniyle her ne kadar açık kaynak bir sistem olsa da bu işlemlere izin vermez. Bizim sistem kök dizinine erişim izni alabilme durumumuza Root yapmak denir. Root yalnızca Android cihazlara yapılır, iOS cihazlar için Jailbreak ile benzer işlemler yapılabilir.

Android Root Nasıl Atılır? Root Hazırlığı Nasıl Yapılır?

Cihazınıza Root atmak için, cihazınızın ayarlar bölümüne gidin ve geliştirici seçenekleri kısmını açın. Eğer geliştirici seçenekleri kısmını bulamadıysanız, ayarlar uygulaması içinde derleme numarası kısmını bulun ve üstüne 8 defa hızlıca tıklayın. Sonrasında geliştirici seçenekleri kısmı açılacaktır. Geliştirici seçenekleri menüsüne girdikten sonra USB Hata Ayıklama Modu’nu açmalısınız. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra cihazınız Root işlemi için hazır hale gelecektir.

Cihazınızı hazırladıktan sonra, root işlemi için çeşitli araştırmalar yapmanız gerekmekte. Her marka ve her model için root işlemi adımları değişiklik gösterdiğinden dolayı bizler nasıl Root yapacağınız hakkında net bir bilgi veremiyoruz. Ancak, piyasadaki birçok cihazı Root’layabilen Kingo Android ROOT isimli uygulamayı deneyebilirsiniz. Bu şekilde hiçbir bilgi sahibi olmadan cihazınızı kolaylıkla rootlayabilirseniz. Eğer program çalışmazsa internetten cihazınıza özel olarak araştırma yapmanız gerekmekte.

Önerilen Yazı
iOS 14 Güncellemesini Hangi Cihazlar Alacak?

Peki sizler cihazınıza root yapıyor musunuz? Root yaparken nelere dikkat ediyorsunuz?

Yorum Yap

Yorum Yap