1. Ana Sayfa
  2. Güncel Haberler
  3. Restoran ve Otellerin Açılış Tarihi Belli Oldu

Restoran ve Otellerin Açılış Tarihi Belli Oldu

Restoran ve Otellerin Açılış Tarihi Belli Oldu

Koronavirüs salgını nedeniyle pek çok iş yeri ve avm kapandı. Hal böyle olunca insanlar para sıkıntısı çekmeye başlayıp, hayatın ne zaman normale döneceğini merak etmeye başladı. Vaka sayılarının giderek düşmesi ve iyileşme sayılarının artması neticesinde normalleşme planı açıklandı. Restoran ve Otellerin Açılış Tarihi Belli Oldu

Restoran ve Otellerin Açılış Tarihi Belli Oldu

Yeni normale geçiş planında bazı sektörlerin açılış tarihi belli oldu. Henüz cafelerin açılış tarihiyle ilgili net bir açıklama gelmezken hükümet, yeme-içme ve konaklama sektörü için genelge hazırladı. 27 Mayıs 2020 tarihinde her sektöre özel hijyen standartlarını belirleyen otel ve restoranlar kapılarını müşterilerine açabilecek. Böylelikle 21 Mart tarihinde İçişleri Bakanlığı tarafından masa servis hizmeti yasaklanan ve yalnızca paket servis yapmasına izin verilen 100 bine yakın restoran yeniden müşteri alabilecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hijyen çalışmaları belgelendirilebilinecek ve bu belgeyi uluslararası arenada sunma amacıyla Sağlıklı Turizm Sertifikasyon Programı hazırladı. Hazırlanan Sertifikalar yeme içme sektörüne de verilecek.

Hazırlanan Sertifikasyona göre:

  • Masalar arası en az 1.5 metre, sandalyeler arasında da 60 cm mesafe olacak.
  • Yemek masaları her müşteriden sonra temizlenecek.
  • Masa üzerinde tek kullanımlık, tuzluk, biberlik, peçetelik kullanılacak.
  • Her gün numuneler alınacak incelenecek.
  • Personele koruyucu kıyafer verilecek ve her gün ateşleri ölçülecek.
Önerilen Yazı
Eğitim Alanında Normale Dönüş Planı Açıklandı!

Yukarıda belirlenen kurallara uymayan kişiler ve iş yerleri tespit edildiğinde hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Eğer siz de böyle bir durumla karşılaşırsanız direkt bilgi vermeli ve şikayette bulunmalısınız.

 

Yorum Yap

Yorum Yap