1. Ana Sayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. Porsche Taycan’ın Fiyatı ve Özellikleri

Porsche Taycan’ın Fiyatı ve Özellikleri

Porsche-Taycan-ın-Fiyatı-ve-Özellikleri

Porsche Taycan’ın Fiyatı ve Özellikleri

İnsanların otomobil konusundaki tutkusu sürekli yükseliyor. Bu konuda karşımıza çıkan Alman ekolu Porsche, kendini geliştirmeye ve kanıtlamaya tüm hızı ile devam ediyor. Alman otomobil üreticisi Porsche’nin tamamen elektrikli ilk otomobili 2020 Porsche Taycan’ın fiyatı ve birçok özelliği belli oldu. Araç çıkmadan önce 100 bin dolardan daha ucuz olacağı yönündeki söylentilerse yanlış çıktı. Almanya merkezli otomobil üreticisi Porsche’nin 2020 modeli elektrikli otomobili Taycan’ın fiyatı, menzili, gücü ve cihazda kullanılan teknolojiyle ilgili resmî açıklama geldi. Şirketin tamamen elektrikli ilk otomobili, Porsche’nin geleceği için de yeni bir yol çiziyor.

Porsche, “Mission-E” konseptiyle Taycan’ın estetik duruşuyla ilgili bazı ipuçları bırakmıştı. Ancak aracın tamamlanmış hali çok daha fazlasını vaat ediyor. Otomobil üreticisi 911 gibi seçkin arabalarında görülen “Porschevari” havadan da vazgeçmemiş görünüyor.

Porsche Taycan

911’den daha uzun ancak Panamera’dan daha kısa ve düşük olan aracın ön tarafında LED farlar bulunuyor. Aracın gövdesi alüminyum ve çelik karışımından oluşuyor. Böylece hem güçlü hem de hafif bir yapı ortaya çıkıyor.

Otomatik kapı kollarına sahip olan aracın arka tarafında çekilebilir rüzgârlığın altında Porsche’nin favori ışıkları bulunuyor. Porsche logosu ise cama benzer bir materyalin içerisinde bitirilmiş.

Porsche, yeni güç aktarım organlarını kullanıyor olabilir ancak ilk tamamen elektrikli arabası için denenmiş ve test edilmiş isimlendirmeleriyle devam edecek. Güç, performans ve menzil olarak farklı olan Taycan Turbo ve Taycan Turbo S modelleri bulunacak.

Her iki modelin hem ön hem de arka dingillerinde elektrikli motor yer alacak. Yani tüm tekerlerden çekişli olacak. Araçların her ikisi de ayrıca uyarlanabilir üç odalı havalı yaylı havalı süspansiyon ve Porsche Active Suspension Management (PASM) yer alıyor. Arka tekerlek hareketi Taycan Turbo’da isteğe bağlı olurken Turbo S’te standart olacak.

Standart güç çıkışı 460 kW ya da 616 beygirgücü olarak sınırlandırılıyor. Ancak her iki aracında hızlı ivmelenme için aşırı basınç modu bulunacak. Bu durum söz konusu olduğunda Taycan Turbo 670 beygir gücüne, Taycan Turbo S ise 750 beygir gücüne ulaşabilecek. Taycan Turbo’da Launch Control (Kalkış Kontrolü) için en yüksek tork 850 Nm, Turbo S için 1.050 Nm olacak.

Yorum Yap

Yorum Yap